Винаги в неделя, осем седмици преди Великден, православните християни отбелязват Месни заговезни. По време на богослужението, Църквата припомня чрез текстовете в Светото писание картината на Страшния съд. Там са засегнати темите за греховността и възмездието в отвъдния свят, затова призивът към вярващите е по време на поста да се откъснат от злободневието и да се отдадат на добри дела – служение на ближния и благотворителност.
Месни заговезни се отбелязват в семеен кръг, а на празничната трапеза присъстват месни ястия (обикновено кокошка или петел). Това е последният ден преди постите, когато се "заговява" с месо. През цялата седмица до Сирни заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени. Неделята след Месни заговезни, Сирница, последната, в която се яде риба и животински храни, като сирене, мляко, яйца, и т.н. В народните традиции, това е и последната неделя, през която младите могат да се събират на хорището, да пеят и играят хора.
На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Спасителя. От ранни години презирал суетата на..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в Първата световна война (1914-1918). Историците определят документа като "поредната национална..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски. Виден архиепископ, учител и книжовник, той е един от най-изявените ученици на братята Кирил и Методий, светите Седмочисленици – първоучителите на българите. След..