Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неделното училище “АБВ“ в Хелзинки организира изпити за владеене на български като чужд език

Снимка: БНУ “АБВ“ - Хелзинки

Българското неделно училище “АБВ“ в Хелзинки се учредява като административен център за провеждане на дистанционни изпити за ниво на владеене на български език като чужд. Това предвижда сключеният договор между Дружеството на българите “Клуб България“ в Хелзинки и Софийския университет “Св. Климент Охридски”.

Сертифицирането на езиковите умения ще става според нивата на Европейската езикова рамка – А1, А2, В1, В2, С1, С2, а придобитият сертификат ще бъде безсрочен и с международна валидност.

Писменият и устният изпит ще се провеждат дистанционно чрез платформата "Скайп" пред комисия от Софийския университет. Учениците ще бъдат настанени пред лаптопи в училище "Маттлиденс" в Хелзинки.

Първата изпитна дата е определена за 14 април т.г., но за да се състои изпитът е необходимо минимум шестима ученици да заявят желание.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От българите по света очакват творби за конкурса "Олтарите на българския дух"

Международен литературен конкурс под надслов "Олтарите на българския дух" обявиха Литературен кръг "Любородец", Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Салон за българската култура и духовност – Чикаго. Това съобщи порталът..

публикувано на 02.01.25 в 15:54

В Цариброд обсъждаха промени, които се очакват в Сърбия

Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..

публикувано на 02.01.25 в 15:32
Снимка: личен архив на Александър Полибза

В обичая "По́ле, по́ле" се преплитат християнските и езическите вярвания на бесарабските българи

Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..

публикувано на 01.01.25 в 08:05