На първи април можем спокойно да се позабавляваме на чужд гръб, но при условие, че го правим с най-добри намерения. Поводът е Международният ден на хумора и сатирата, който ни напомня, че смехът е най-прекият път към справяне с предизвикателствата на живота. Затова на този ден невинната шега е напълно позволена, да не казваме и "задължителна". Та нали смехът е здраве, а "Светът е оцелял, защото се е смял"!
Единствено и само на този ден на българските медии им е позволено да ни "послъжат" съвсем легитимно, като скалъпят (поредната) нелепа новина, съдържаща скрита уловка. Миналата година наша медия съобщи на доверчивата си аудитория, че е открит еликсир за вечна младост. А преди две години учудващо много българи се вързаха на първоаприлски телевизионен репортаж за "летяща чиния", забелязана да кръжи над София. Разбира се, и през останалото време биваме "послъгвани" малко или много от медии и политици. Българинът е твърде доверчив и лесно се поддава на лъжи и измами. Но пък има силно чувство за хумор – достатъчно е да прегледаме социалните мрежи, за да се посмеем на вицове и мемета, свързани със злободневието и всичко, което ни тревожи и вълнува.
Вижте още:
Нашите предци били убедени, че за да имаш късмет през цялата година, на 1 април трябва да излъжеш някого или теб да те излъжат. Но за да измислиш достатъчно убедителна лъжа е необходимо въображение, хумор и най-вече добро настроение. Първият ден на пролетния месец е повод да разбудим сетивата си, за да се порадваме на живота. Но внимание! Не трябва да губим нито за миг своята бдителност!
Все пак април е лъжовен месец. При него нищо не е такова, каквото изглежда! Неслучайно другото му име според народните поверия е… Лъжко или Лъжитрев, а на старобългарски месец април се казвал "Лъжуняк". Защо ли? Защото за нашите географски ширини е нормално топлите дни в началото на пролетта да подлъжат току-що порасналите тревички и напъпилите фиданки, и после зимата внезапно да ги връхлети със студове и снежни виелици, които да унищожат събуждащата се за нов живот зеленина. За да отвлекат вниманието на Лъжко, някога предците ни измисляли закачки и смешки, подобно на днешните политици, които ни заливат с обещания и лъжи.
Но пък българинът умее да използва смеха, хумора и сатирата като противодействие на измамите, страха и на абсурдния свят, който ни заобикаля. Така че нека поне на този ден се посмеем много и от сърце. Защото хуморът е висша форма на интелигентност, той е дар, който ни прави по-силни, по-щастливи и по-устойчиви. А смехът, освен че е безплатен, е единственото лекарство, за което не е необходима рецепта. Казал го е Аристотел още през IV век пр.Хр.!
Снимки: Pixabay
Президентът Румен Радев пристигна на официално посещение във Виетнам. Това е първата визита на чуждестранен държавен глава след встъпването в длъжност през октомври т.г. на новия президент Лъонг Къонг. Посещението на Румен Радев ще започне със..
Икономическият и социален съвет на Република България остро критикува внесения в Народното събрание законопроект на "Възраждане" за регистрация на чуждестранни агенти. В резолюция съветът определя предложенията като "дискриминационни", нарушаващи..
За едно работно място се състезават средно по седем безработни в цялата страна при шестима незаети през 2023 г., показват данните на Агенцията по заетостта. Най-силна конкуренция има в областите Габрово, Разград, Силистра и Търговище, където за..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват..
В "България днес" на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с..
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус..