Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на Сметната палата е определен за служебен премиер

Димитър Главчев
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев определи председателя на Сметната палата Димитър Главчев за кандидат за служебен министър-председател, съобщиха от Президентството. По-късно днес държавният глава ще приеме Главчев, за да му възложи да предложи състав на служебно правителство. По-рано лидерът на ГЕРБ заяви, че се надява, че президентът няма да назначи Главчев за служебен премиер, тъй като той би бил свързан с ГЕРБ.
Главчев беше депутат от ГЕРБ в шест парламента, а през 2017 г. за няколко месеца - и председател на 44-ото Народно събрание. През юли 2023 г. беше избран от 49-тото Народно събрание за председател на Сметната палата. 
Според утвърдените в края на 2023 година с гласовете на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС промени в Конституцията, целящи ограничаване пълномощията на президента, държавният глава може да избере служебния премиер измежду 10 души - председателя на Народното събрание, управителя или подуправителите на Българската народна банка, председателя или заместник-председателите на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Сръбската общност в София подкрепи студентските протести в своята родина

Сръбската общност в София подкрепи студентските протести в своята родина

Граждани на Сърбия се събраха на 9 февруари на 15 минутен мълчалив протест под надслов “София подкрепя студентите” пред посолството на Сърбия в българската столица. Организаторите коментираха пред БТА, че се солидаризират с 3 месечните протести в..

публикувано на 09.02.25 в 13:47
Посланичката на Австрия Андреа Икич-Бьом, министърът на външните работи Георг Георгиев със съпругата си, участваха в 24-ия Виенски бал в София.

За 24-та поредна година София беше домакин на Виенски бал

Виенският бал в София бе открит от автентичния оркестър на Йохан Щраус, с което организаторите на светското събитие отдадоха уважение към 200-годишнината от рождението на „Краля на валса“. Балът, който е под патронажа на кметовете на София и Виена и..

публикувано на 09.02.25 в 10:53
Илюстративна снимка - магистрала E-75, преминаваща през Белград.

Външно министерство предупреждава за трафик проблеми в Сърбия по път Е-75

В периода от 11:00 до 18:00 часа в неделя, 9 февруари е обявена 7 часова блокада на мост "Газела" в Белград, информира Министерство на външните работи. Мостът е част от международния път Е-75. Българските власти препоръчват на гражданите и..

публикувано на 09.02.25 в 09:49