Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филм разказва в Брюксел за спасението на българските евреи

Снимка: Център „Алеф”

В Европейския парламент в Брюксел представят късометражния игрален филм "Хени. Приятелството – смисъл и спасение", съобщават продуцентите от Центъра за еврейско-българско сътрудничество "Алеф".

Създателите на творбата гостуват в европарламента по покана на българския евродепутат Александър Йорданов.

"Хени. Приятелството – смисъл и спасение" разказва историята на смели и достойни българи, недопуснали унищожението на своите съграждани – евреи по време на Втората световна война и Холокоста. С представянето на лентата в ЕП ще бъдат отбелязани 81 години от спасяването на българските евреи от Холокоста.

Филмът е създаден от режисьорите Иван Ничев и Любомир Попов, сценаристката Татяна Ничева, оператора Димитър Крумов, композитора Стефан Димитров. В главните роли са младите актьори Дилян Николов, Илиян Канев, Катрин Димитрова и Памела Костадинова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отдаваме почит на патриарха на българската литература Иван Вазов

Националният литературен музей отбелязва 174 години от рождението на Иван Вазов. Честването преминава и под знака на кръглата годишнина от първото самостоятелно българско издание на романа "Под игото“, публикуван през 1894 г. от издателство "Т. Ф...

публикувано на 09.07.24 в 09:15

"Земята на розите" – филм за надеждата, че можем да сме по-добри и приемащи хората с увреждания

Данни от преброяването на населението у нас, проведено през 2021 година, сочат, че в страната живеят 654 547 лица, които имат призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане. От тях 22 248 са деца, а 632 299 са лицата на възраст 16 и..

публикувано на 09.07.24 в 07:05
Служебният министър Найден Тодоров

Работещите в културата не създават вкуса на обществото, каза министър Тодоров

"По един уникален начин е намерено, как всеки сектор в културата да се финансира погрешно. Хората на изкуството в момента работят точно като фабрики и вместо да създават вкуса на обществото, те са принудени да се водят по този вкус, за да спечелят повече..

публикувано на 08.07.24 в 09:04