Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много. В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим информация обаче, ще открием една малко популярна традиция, запазена на територията на днешна Бесарабия, където живеят много етнически българи.
"На една линия се поставят всички яйца – по едно от всеки участник. След това с топка за тенис, участникът се опитва да избута някое яйце извън рамката, в която са заградени. Всяко излязло яйце е трофей за този, който го е уцелил. Играта се случваше на улицата, а на всяко яйце се правеше легълце от пясък и земя, в което то да може да стои право" – разказа ни етнографът от Молдова Галина Манолова.
"Когато писах за тази игра, бях сигурна, че тя съществува и досега, и какво беше моето учудване като се оказа, че играта направо се е изгубила! Открих, че тя е позната не само в моето родно село Кайраклия, но и в околните, основно български села – уточнява Галина Манолова. – Търсих материали дали това не е молдовска, украинска или руска заемка, но тази игра се наблюдава само при българите."
По Великден при българите в Молдова ни води интересна публикация от колекцията на Радио България, в която може да чуете разказа на изследователката за почти забравената великденска игра на сънародниците ни в Бесарабия и пожеланието ѝ за повече мир и светлина в душите ни:
Снимки: личен архив
На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света. Марсел Селие и съпругата му Катрин..
Започва поредица прекрасни декемврийски празници, които ще ни отведат до светлините и споделените мигове на уют и обич, споделени с най-близките ни в Коледната нощ. "Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща" – така народът ни мъдро описва..
Своя 95-и рожден ден отбелязва днес легендарната естрадна певица Маргрет Николова. Родена в София през 1928 г., започва да се занимава с музика от малка. През 1951 г. завършва Българската държавна консерватория с две специалности – пиано и..