В изборната битка между премиер и президент в Хърватия печели премиерът
Премиерът на Хърватия Андрей Пленкович и президентът Зоран Миланович се изправиха един срещу друг на извънредни парламентарни избори в страната. Борещият се за трети мандат Пленкович е обвиняван в корупция, а президентът евроскептик Миланович изуми с неочакваното си решение да участва в надпреварата, категорично отказвайки да се оттегли от президентския пост, съобщи БНТ. Според резултатите, печели управляващият дясноцентристки Хърватски демократичен съюз на Пленкович, като получава 61 места в 151-местния парламент, информира hrt.hr. Но това не е достатъчно за самостоятелно управление на ХДС и Пленкович обяви, че започва работа за формирането на парламентарно мнозинство. Основната опозиционна Социалдемократическа партия на Миланович със своите коалиционни партньори печели 42 места. Трета е дясната националистическа партия Отечествено движение с 14 мандата.
ХДС доминира политиката на Хърватия от 1991 г., когато страната обяви независимост от Югославия. Партията управлява самостоятелно или в коалиции, общо 26 години.
Черна гора либерализира товарните превози от Украйна
Украйна и Черна гора се договориха за либерализацията на всички превози на товари между страните от 1 юни 2024 г., съобщи Правителственият портал на Украйна. "Целта е да гарантираме, че... нашите транспортни компании могат да доставят стоки до всяка страна без допълнителни ограничения", се посочва в съобщението. Украинската страна се опитва да постигне възможността за неравнопоставено извършване на пътнически превози от украински компании. Досега страните са се договорили, че ако черногорският превозвач откаже да изпълнява даден маршрут, тогава украинската компания може да обслужва този маршрут самостоятелно. В информацията се посочва, че се работи за създаването на редовни и нередовни автобусни линии между държавите. В скоро време се очаква и първата редовна авиолиния от Киев до разположения на адриатическото крайбрежие черногорски курортен град Будва.
Транспортна стачка парализира Гърция за денонощие
За пореден път гърците показаха, че могат да бъдат единни, когато се борят за правата си. 24-часова стачка на железничари, моряци и шофьори в градския транспорт блокира Гърция на 17 април с искане за по-високи заплати. Синдикатите организираха внушителни протестни демонстрации в Атина и Солун. Хиляди гърци протестираха срещу ниските заплати, наемане на повече персонал за покриване на основните нужди на транспортната система и овладяване на безработицата, предаде от Гърция кореспондентката на БНР Катя Пеева. От 1 април минималната брутна заплата в Гърция беше вдигната с 6,4% до 830 евро, което е четвъртото подобно увеличение за последните пет години. Работещите обаче твърдят, че увеличението е недостатъчно, за да се справят с нарастващите разходи за живот.
Байле Херкулане – едно от скритите съкровища на Румъния
Байле Херкулане е един от най-старите балнеоложки курорти в Европа, за който има сведения още от около 150 г. от н.е. Така представя Радио Румъния Интернешънъл едно от не толкова популярните днес съкровища на северната ни съседка. Курортът е известен с минералните си води и със силно йонизирания въздух, способстващ за добрия сън. Археологическите находки показват, че местните термални води са се ползвали и от римляните. В центъра на Байле Херкулане има статуя на Херкулес, който според легендите е основател на курорта. В близост до нея, в края на 1800-те години, е монтиран първият в Европа хидравличен асансьор, чиято кабинка се издигала под напора на водата от термалните извори. Сред архитектурните перли на курорта са казино, строено през 1862-1864 г. и жп гарата – копие на ловния замък на императрица Тереза край Виена. От Херкулане след дълго изкачване по дървена вертикална стълба може да се стигне до селцето Инелец. Заради трудния достъп технологиите все още не са стигнали до него - времето там сякаш е спряло. Благодарение на това посетителите могат да се запознаят с планинския Банат такъв, какъвто е бил преди 100 години, с неговите хора и традиции.
Съставила: Миглена Иванова
Снимки: БГНЕС, Getty, Radio România InternaționalВ рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон, служебният министър на туризма Евтим Милошев проведе поредица ключови срещи с европейски министри на туризма. Основна тема в разговорите е била създаването на общ туристически продукт – "Бранд..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за турската армия. Съществува до освобождението на България, но след Руско-турската война /1878г./ за..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около 2.8 млн. сънародници. По данни от преброяването на населението, проведено у нас от НСИ през 2021..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма,..