Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

40 години от първото българско изкачване на Еверест

Христо Проданов
Снимка: архив

Тази година се навършват 40 години от първата българска експедиция за изкачване на най-високия връх на планетата – Еверест. На 20 април 1984 г. върхът е изкачен без кислородна маска от 41-годишния Христо Проданов по най-трудния западен склон. Той стъпва на върха в 18.10 ч., за което съобщава по радиовръзката. Престоява там 32 минути. При спускането си съобщава, че поради настъпилата тъмнина и лошите атмосферни условия ще прекрати слизането и ще търси място за нощуване.

Христо Проданов
На другия ден той подава сигнали, от които става ясно, че е в тежко състояние. Опитите на другите участници на експедицията да го издирят се оказват безуспешни. Христо Проданов загива.

След него на 8 май на Еверест стъпват Иван Вълчев и Методи Савов, а на 9 май – Николай Петков и Кирил Досков – другите членове на експедицията.

Методи Савов при завръщането си в България след експедиция „Еверест '84”
В анкета сред зрителите на БНТ драматичното изкачване на Еверест през 1984 година е избрано за "Българското спортно събитие на ХХ век".
Вижте още:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почитаме свети Патриарх Евтимий като покровител на целия български народ

Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..

публикувано на 22.10.24 в 09:50

Иван Рилски е един от най-обичаните и почитани български светци

На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..

публикувано на 19.10.24 в 06:05
Дървовидна хвойна в резерват „Тисата“

В България е най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна в Европа - "Тисата"

Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват.   Дървовидната хвойна е южен..

публикувано на 17.10.24 в 08:40