Галерия и музей The Wilson в британския град Челтнъм показва уникална колекция от картини на български емигрант, който в продължение на дълги години е живял и работил на Острова. Експозицията съдържа творби на Амедео Модиляни, Ванеса Бел, Пабло Пикасо, Дънкан Грант и други големи имена в изобразителното изкуство, съобщава в. Дневник.
Ценната художествена сбирка е собственост на българина Матей Радев. През 1950 г. сънародникът ни бяга от тоталитарния режим в България и след опасно пътешествие се установява в Лондон, където работи като санитар в болница. Именно там Матей се запознава с хирурга и активист за правата на хомосексуалните Патрик Тревър-Роупър, който въвежда българина във висшето английско общество.
С помощта на британския хирург Матей Радев е нает в галерия "Робърт Уелингтън". Там той се научава да изработва рамки за картини и се свързва с някои от най-големите художници на двадесети век.
Това, което днес се знае за Колекцията Радев е, че е била започната от британските колекционери и критици Еди Саквил-Уест и Иърдли Нолис. През 1991 г. Нолис я завещава на Радев, който също я обогатява и в един момент картините достигат до 800 броя.
След смъртта на Матей Радев през 2009 г. колекцията му е представена в различни британски галерии. В момента картини, които са били негова собственост, са изложен в галерията The Wilson в град Челтнъм, където могат да бъдат разгледани до началото на септември 2024 г.
Снимки: „Българи в Лондон“, БТАИстория като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се..