75 805 молби за придобиване на българско гражданство са били подадени от 1 януари 2020 г. до 24 ноември 2023 г. Тези данни бяха огласени в парламента в края на 2023 г. от тогавашния правосъден министър Атанас Славов в отговор на запитване от депутат. В следващите редове Радио България ще ви разкаже какви са начините и условията за придобиване на българско гражданство.
На какво основание може да бъде придобито българско гражданство?
- по месторождение – може да бъде придобито от всяко лице, родено на територията на България.
- по произход – когато поне единият родител е български гражданин; когато лицето е припознато от български гражданин; или когато българският произход е установен със съдебно решение.
- по натурализация.
Какви са условията за придобиване на българско гражданство по натурализация?
- лицето трябва да е пълнолетно;
- да е получило разрешение за постоянно или дългосрочно пребиваване в България преди не по-малко от 5 години;
- да не е осъждано за умишлено престъпление, освен ако е реабилитирано;
- да има доход или занятие, което му дава възможност да се издържа в България;
- да владее български език – завършилите основно или средно образование в българско училище в България или в чужбина или висше образование у нас удостоверяват владеенето на езика с диплома от учебното заведение. Останалите представят официален документ за успешно положен писмен изпит по български език.
- лицето трябва да е освободено от досегашното си гражданство или да бъде освободено от него към момента на придобиване на българско гражданство.
Изключения:
Кой може да придобие гражданство, без да са налице горепосочените изисквания?
- лице от български произход;
- лице, единият родител на което е български гражданин;
- лице, осиновено от български гражданин;
- лице, от натурализацията на което България има интерес, или лице, което има особени заслуги към България в обществената и икономическата сфера, в областта на науката, технологията, културата или спорта.
Не се изисква освобождаване от досегашното им гражданство за:
- съпрузи на български граждани;
- граждани на държава-членка на ЕС, Споразумението за Европейското икономическо пространство или Швейцария;
- граждани на държави, с които България има договори за взаимност, т.е. и тяхната държава не иска от българите да се отказват от своето гражданство.
Лица, за които изискването за получено преди 5 години разрешение за постоянно или дългосрочно пребиваване се намалява на 3 години:
- които са в брак с български гражданин от не по-малко от 3 години;
- които са родени в България;
- получили са разрешение за постоянно или дългосрочно пребиваване преди да навършат пълнолетие; или
- получили са статут на бежанец преди не по-малко от 3 години.
Къде се полага изпитът по български език?
- изпитът се полага в Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование (София, бул. "Цариградско шосе" 125 бл. 5)
- лица, живеещи зад граница, могат да положат изпита в съответното дипломатическо или консулско представителство на България.
Какво представлява изпитът по български език?
- Изпитът е под формата на тест с 20 въпроса в рамките на един астрономически час. Той се счита за успешно взет, ако кандидатът отговори правилно най-малко на 12 въпроса.
- Образци на изпита могат да се намерят на страницата на Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование - www.copuo.bg
В следващата ни публикация по темата ще ви разкажем каква е процедурата за получаване на българско гражданство.
Снимки: БГНЕС, архив
Живеем в динамични времена, в които границите между държавите постепенно се размиват и хората търсят възможности за реализация в различни кътчета на света. Българи пробват късмета си в чужбина, а чужденци избират да се установят в България, привлечени..
Изпълнителната Агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) публикува алгоритъм на действията за установяване на български произход, които трябва да предприеме всеки, който кандидатства за издаване на виза Д в дипломатическите представителства на..