“Светци – воини и покровители на бойното поле” се нарича изложбата, с която Военноморският музей във Варна отбелязва Деня на храбростта и празник на българската армия.
Експозицията включва 33 икони с образите на най-почитаните у нас светци воини, изографисани с копие, меч или кръст в ръка.
Най-старата икона е от XVIII век и на нея е изобразен Св. Георги, каза директорът на Военноморския музей д-р Мариана Кръстева. Тя припомни, че светецът – патрон на българската армия, както и останалите светци воини в своето земно житие са били военнослужещи, а след канонизацията си се превръщат в небесни закрилници на нашите военни, както в битка, така и в мирно време.
Публиката има възможност да разгледа избрани иконографски произведения от колекциите на Музея на Възраждането “Иларион Макариополски“ в Елена, на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна и на Художествената галерия в Казанлък.
Абстрактно, безпредметно, геометрично – това е цяла една смислово-градивна концепция, върху която стъпва изкуството на XXвек . Водещата и свързваща идея при него е свободата на автора, но и на неговата публика. Визуално, чрез геометричното изкуство..
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя на Международното триенале на типография в Полша. "За създаването на един шрифт е нужно..
За чудесата в живота, за способността ни да следваме пътя и да не предаваме вярата си е новият български филм "Не затваряй очи", който тръгва по кината в страната на 31 януари. Разказана накратко, историята е следната: един свещеник – отец Павел,..