Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

Еди Рама търси място в Атина за среща с албанската диаспора

Всички партии в Гърция заявиха, че е нежелателно посещението на албанския премиер Еди Рама в Атина. На 12 май гостът иска да се срещне с албанската диаспора, предава кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева. Премиерът Кириакос Мицотакис заяви, че посещението не е по покана на гръцкото правителство, но няма да го забрани. Опозицията приканва да се отмени визитата, заради оставащия в затвора албански грък Фреди Белери, избран за кмет на град Химара в Албания. Всички опити на гръцката дипломация да го освободи са без резултат. Управляващата "Нова демокрация" го включи в листата за кандидати за Европарламента и се очаква той да стане евродепутат. Атина прикани Рама да посети Гърция след евроизборите на 9 юни. Гръцките медии пишат, че властите създават пречки пред Рама да намери зала за срещата с албанската диаспора.

Северна Македония за първи път избра жена президент

Гордана Силяновска

Подкрепяната от ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска ще е първата жена президент на Северна Македония. Силяновска, която е професор по право, спечели срещу досегашния държавен глава Стево Пендаровски с над 308 000 гласа, предава МИА. На проведените на 8 май паралелни извънредни парламентарни избори досегашната опозиция ВМРО-ДПМНЕ получи 59 места в 120-членното Народно събрание. Втора с 19 места е албанската коалиция "Европейски фронт". Трети са досегашните управляващи социалдемократи от СДСМ с 18 мандата. Алтернативната албанска коалиция "Заслужава си" има 13 депутата. Отцепилите се от СДСМ формации "Левица" и "ЗНАМ" взеха 6 и 5 места. Избирателната активност е над 46%. Кампанията на ВМРО-ДПМНЕ премина с обещания да ревизира отношенията с България и да увеличи парите на пенсионерите и държавните служители.

В своята европейска обиколка китайският лидер посети Сърбия

Си Цзинпин и Александър Вучич

Китайският президент Си Цзинпин дойде в Белград, за да запази "новия Път на коприната". Целта на Пекин е да поддържа дългосрочна стратегия за "подготвяне на Китай за постамериканска бъдеща Европа", пише белградската агенция Бета, цитирана от БТА. На летище "Никола Тесла" Си заяви, че "желязното приятелство между Сърбия и Китай е пуснало по-дълбоки корени в сърцата на двата народа". Споразумението за свободна търговия между Сърбия и Китай ще влезе в сила от 1 юли, съобщи гостът на пресконференция със сръбския президент Александър Вучич. Китай е готов да внася по-висококачествени земеделски продукти от Сърбия, а страната е добре дошла да увеличи директните полети между Белград и китайски градове. Подписани са 28 меморандума за сътрудничество. Договорена е и покупката от китайската CRRC на 9 скоростни влака.

Виена иска осъдени в Австрия да изтърпяват присъдите си в Косово

Герхард Карнер

Австрия иска да наеме косовски затвор, в който осъдени от неевропейски държави да изтърпяват присъдите си. Вътрешният министър Герхард Карнер обсъди идеята с датския министър на правосъдието Петер Хумелгаард. "Места за задържане като тези, планирани от Дания в Косово, са част и от австрийския план на канцлера Нехамер", заяви Карнер, цитиран от европейското издание на POLITICO. През 2021 г. Дания подписа споразумение с Косово за наемане на затвор край Прищина. Срещу 210 млн. евро за 10 години 300 затворници, осъдени на депортиране, трябва да бъдат преместени да изтърпят присъдите си в Косово. Споразумението още не е ратифицирано от парламента в Прищина и не се прилага.

Турция превърна в джамия византийска църква, която бе под егидата на ЮНЕСКО

Решението на турските власти за отварянето на храма Хора в Истанбул като мюсюлмански молитвен дом е провокация за международната общност, заяви гръцкото външно министерство, цитирано от АНА-МПА. Църквата "Христос Спасител в Хора", известна и като "Карие джамия", е построена още през IV в. и е преустроена през XI - XII в. Тя е известна с мозайките и стенописите си от XIV в. Храмът е превърнат в джамия в началото на XVI в., а през 1945 г. е обявен за музей. Решението за връщането на статута на джамия беше взето през 2020 г., след като и "Света София" в Истанбул беше превърната в джамия. Държавният департамент на САЩ повтори своята трайна позиция и призовава Турция да осигури достъп до паметниците на различни религиозни общности, превърнати в джамии.

Снимки: БГНЕС

Още от категорията

Президентството не носи отговорност за липсата на български посланик в Киев

Отговор на въпроса защо не е завършена процедурата за назначаването на предложения от външно министерство кандидат за български посланик в Украйна трябва да се търси от ведомството. Това посочват от прессекретариата на президента Румен Радев по повод..

публикувано на 24.07.24 в 09:02
Делян Пеевски

Изпратиха до институциите доклад за корупция в Агенция "Митници"

Съпредседателят на ДПС и председател на парламентарната група на движението Делян Пеевски е изпратил до вътрешното министерство и агенцията за национална сигурност доклада за дейността на Временната комисия от 49-ия парламент за разследване на..

публикувано на 24.07.24 в 08:53

Българите пътуват с коли повече от своите балкански съседи

Българите изпреварват своите съседи, изминавайки зад волана средно годишно над 21 000 км, предаде БГНЕС. Зад тях по километраж са сърбите, които изминават годишно 20 028 км. Румънците изминават 20 338 км. Унгарци и хървати също пътуват по-малко -..

публикувано на 24.07.24 в 08:35