Дълго чаканият мащабен ремонт и възстановяване на оригиналния вид и функции на сградата на Централни хали в София вече приключи. Първите посетители ще могат да влязат и пазаруват там на 23 май. Това съобщават за БНР представители на веригата хипермаркети, която през 2021 г. купи емблематичната сграда. Общата стойност на настоящата инвестиция надвишава 50 млн. лева, а проектът е съобразен изцяло с препоръките на Националния институт за недвижимо културно наследство и Министерство на културата.
Централните хали са изградени по проект от арх. Наум Торбов през 1908 г. В обновения си вид на ниво "сутерен" в Халите е изложено археологическото наследство от антична Сердика.
Там публиката може да се докосне до разкритите още през 2000 г. останки от защитната стена на Улпия Сердика и римска баня. С помощта на специалистите от Регионален исторически музей – София в Централните хали е обособена зона за история и култура, достъпна целодневно за посетители.
Снимки: Ани Петрова - БНР, sofia-hali.bgСлед отчитането на всички секционни протоколи избирателна активност напарламентарните избори от 27 октомври е 38,94%, съобщиха от Централната избирателна комисия (ЦИК). Числото може да се промени след повторното преброяване. При 100%..
Институтът по аграрна икономика организира на 29 и 30 октомври международна научна конференция на тема „Устойчиво земеделие и селските райони в контекста на климатичните промени“. Акценти във форума в софийския Хотел Експо ще са пазарната..
Рекорден брой царски орли - общо 48 малки на застрашения вид, са се излюпили в България през тази година. Това е най-високият брой малки, регистриран от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) за последните 25 години, откакто се провежда..
Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации обединява над 80 български и международни компании, които си поставят една глобална цел –..
21 гласа не достигнаха на партия "Величие" за влизане в новия парламент. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица..
В брой 24 на предаването говорим за (не)познатите съвременни български будители зад граница: С България в сърцето и в далечна Аржентина –..