Изложба, посветена на двестагодишнината от издаването на “Рибен буквар” на големия учен, просветен деец и дарител Петър Берон, ще бъде открита днес в галерията на открито пред столичния Народен театър “Иван Вазов”.
“Петър Берон заема мястото си на един от най-образованите българи за времето си, който пръв обръща поглед към новото европейско образование като залог за бързо и успешно развитие на зараждащото се новобългарско общество”, разказват организаторите от Централната библиотека на БАН и изтъкват, че неговата грижа за българската просвета се открива още в послесловието на смятания за първи новобългарски учебник.
Първото издание на “Буквар с различни поучения” от 1824 г., станал известен като “Рибен буквар”, както и последващите преди Освобождението, ще бъдат представени на четиринайсет табла.
Изложбата е част от инициативите, съпътстващи отбелязването на 155-ата годишнина от създаването на Българската академия на науките.
Абстрактно, безпредметно, геометрично – това е цяла една смислово-градивна концепция, върху която стъпва изкуството на XXвек . Водещата и свързваща идея при него е свободата на автора, но и на неговата публика. Визуално, чрез геометричното изкуство..
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя на Международното триенале на типография в Полша. "За създаването на един шрифт е нужно..
За чудесата в живота, за способността ни да следваме пътя и да не предаваме вярата си е новият български филм "Не затваряй очи", който тръгва по кината в страната на 31 януари. Разказана накратко, историята е следната: един свещеник – отец Павел,..
Абстрактно, безпредметно, геометрично – това е цяла една смислово-градивна концепция, върху която стъпва изкуството на XXвек . Водещата и свързваща идея..