Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Призив за реставриране на гробницата на Евлоги и Христо Георгиеви в Букурещ

Гробницата мавзолей на братята Евлоги и Христо Георгиеви в гробищния парк „Белу" в Букурещ
Снимка: БТА

Гробницата мавзолей на братята Евлоги и Христо Георгиеви в гробищния парк "Белу" в Букурещ бе отворена за посещение на 2 юни по инициатива на българското посолство и по повод 200-годишнината от рождението на по-малкия от двамата братя – Христо Георгиев. Събитието е организирано в сътрудничество с неправителствената организация “Пътешественик през Румъния” и нейния проект “Гробището “Белу” - Музей на открито. Още в първите часове над 200 души, българи и румънци, се стекоха на Алея 48, за да снимат комплекса отвън и отвътре и да научат повече за делото на двамата братя, които са оставили значима следа в историята на България и Румъния.
Гробницата мавзолей на братята Евлоги и Христо Георгиеви в гробищния парк „Белу
Отвън гробницата прилича на малък бял дворец и е истински архитектурен шедьовър с височина 11 метра. Строителството й започва през 1897 г., когато умира Евлоги Георгиев. Градежът отнема пет години, а автор е известният румънски архитект Йон Минку - основател на новата архитектурна румънска школа и създател на емблематични за Букурещ сгради.

Четири бронзови фигури на евангелистите Матей, Марк, Лука и Йоан пазят гробницата отвън. Те са дело на румънския скулптор от немски произход Фриц Щорк. В подземието отвътре има четири бронзови арки, върху които на румънски е написано "И на него изгря истинската светлина".
Гробницата мавзолей на братята Евлоги и Христо Георгиеви в гробищния парк „Белу
“Братята Георгиеви даряват много пари и за университета в Букурещ, и за изграждането на Атенеума. С техните дарения е съграден и Софийският университет. Нека да не забравяме, че Евлоги Георгиев е бил и първият дипломатически представител на България в румънската столица”, припомни посланик Радко Влайков. 

Той отправи предложение към неправителствената организация “Пътешественик през Румъния” за съвместна инициатива за реставрация на гробницата:
“Посолството на България в Румъния ще ви подкрепи да предприемете действия пред Министерството на културата на Румъния и съответните власти, които имат пряко отношение към гробницата, за да мога да бъдат направени постъпки за реставрацията й. Да направим това заедно”, апелира посланикът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Неделното училище в гр. Мирес, о. Крит

Българите на остров Крит имат пет училища, но се нуждаят от консулска служба

"Сдружението на българите на остров Крит" (гр. Βουλγαρική Ένωση της Κρήτης) вече девет години полага усилия да бъде мост между България и сънародниците ни в най-южната гръцка територия, замествайки понякога най-нужния елемент – държавата. Сред целите,..

публикувано на 02.01.25 в 09:40

Българският фентъзи трилър "Дяволски игри" с Мики Рурк откри кинофестивал в Италия

Първият български фентъзи трилър "Дяволски игри", продуциран от Деси Тенекеджиева и с участието на Мики Рурк, откри международния филмов фестивал "Капри Холивуд" в Италия на 27 декември. Оригиналното име на филма е The Wheels of Heaven. Режисьор..

публикувано на 31.12.24 в 15:08

Българското посолство във Виена отличи най-добрия студент българист в Австрия

Българският посланик в Австрия Десислава Найденова-Господинова връчи поощрителна награда за най-добър студент българист на Елеонора Атанасова, бакалавър по специалността "Славянска филология" във Виенския университет. Наградата включва участие в..

публикувано на 31.12.24 в 12:35