В София ще бъде представена изложбата "Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 – 4350 г. пр. Хр.". Временната експозиция ще бъде официално открита на 11 юни в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН).
Тя се посвещава на 20 години археологически проучвания на най-стария праисторически солодобивен и градски център Провадия-Солницата и на 155 години от създаването на Българската академия на науките, отбелязват от екипа на музея.
Според учените възникването на Солницата край град Провадия в древността е свързано с най-голямото и единствено находище на каменна сол в тази част на Балканския полуостров. През V хилядолетие пр. Хр. районът успява да се наложи като водещ икономически фактор на Стария континент. Провадийските солни "кюлчета", използвани като паричен еквивалент, достигат далечни земи, осигурявайки на местното население богатства и охолен живот.
След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..
Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..
На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..
В календара на Българската православна църква са отредени и три специални дни, в които вярващите отправят молитви към Бога и раздават милостиня в памет..
Доброволци се включват в почистването и възстановяването на манастира "Св. Спас" до връх Бакаджик. Акцията се организира на 2 ноември от кмета на..