В Гърция изборният ден протича без проблеми. 28 са изборните секции в южната ни съседка, за столицата Атина те са четири, две от тях се помещават в посолството на България в гръцката столица – показва списъкът на ЦИК. "Избирателната активност към 12 часа е малко по-малка от средната – близо 60 човека са пуснали своя вот. Очакваме да се засили към края на деня, когато и температурите ще станат по-поносими", каза за Радио България Севар Огнянов, председател на изборна Секция 1 в българското посолство.
"Прави ми впечатление, че освен хора между 35 до 65–годишна възраст, днес гласуват и много младежи. Имам предвид българи от 18 до 25 години, които също искат да дадат гласа си. Нагласата е както всеки изминал път – за нещо по-добро, за ново начало. Вярата на хората не угасва и те продължават да вярват, че ще има някаква промяна за по-добро бъдеще в България."
И все пак твърде честото провеждане на парламентарни избори в България обезверяват и съгражданите ни в Гърция.
Днес те имат право да дадат своя вот и за български представители в ЕП. Нещо, което ще направят и имащите право на глас близо 10 милиона гърци, избирайки свои представители сред 720-имата евродепутати, както информира и кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева. Сънародниците ни в Атина също са активни в евровота.
"Упражняват с пълни сили правото си на глас. Много редки са случаите, когато някой ще дойде да пусне гласа си и ще заяви директно, че не подкрепя никого. Има и тази опция в бюлетината. Ситуацията в това отношение е сходна с гръцките избори за ЕП. Ние имаме и граждани, както знаете, с двойно гражданство и те желаят да се случи някаква промяна тук, в Гърция"– разяснява ни Севар Огнянов.
Желанието за промяна е свързано с неудовлетворението от управлението на настоящия гръцки президент и амбицията в Европейския парламент да влязат различни представители и партии, които да са носители на промяна и за южната ни съседка. И все пак днешните избори в България са във формат 2в1, което според Севар Огнянов води със себе си и доза объркване сред съгражданите ни. Най-вече породено от наличието на две отделни бюлетини.
"Това, което забелязвам, че са объркани особено при попълването на декларациите. Идват с нагласата да гласуват с една бюлетина и да решат всичко с нея. Усложнението е както винаги при гласоподавателите в по-напреднала възраст, на които често трябва да се разяснява как се гласува, въпреки че има образци, има табла и специфични знаци за гласуване."
Още нямам реална представа какво бъдеще ни очаква след днешния ден, казва ни Севар.
"Дано обаче да няма други избори и да се състави правителство, което да започне да се занимава с истинските проблеми на народа – ниски пенсии, заплатите на средностатистическия българин да бъдат по-нормални и европейски, здравеопазване, образование. Това са нещата, които засягат всяко семейство, за да може да живее в нормални условия. И бих казал от свой собствен личен опит, а и от опита на други българи, с които общувам тук – на никого не му е приятно да седи в чужда държава. Трябва да повярвате в това нещо. Дори и да говорим за Америка, Канада и навсякъде по света. Всеки милее за собствената си родина. Всеки би искал да се върне да живее на по-добро място в своя собствен дом и държава."
Вече 17 години Севар Огнянов живее в Гърция. По-доброто образование за децата му, и възможността да изхранва семейството си биха го накарали да "гласува" за живот в България. За да се случи това обаче, европейските изисквания и стандарти в държавата ни трябва да имат и своето европейско заплащане, казва той. В противен случай усещането у народа, че е излъган от родните политици ще продължи и след 9 юни 2024 година.
Снимки: личен архивСветовноизвестeн български актьор и хирург спечелиха признание на третото издание на Българските награди за изкуство, наука, образование и култура в Лос Анджелис – съобщи Генералното консулство на България там чрез фейсбук профила си ...
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Изборният ден в македонската столица Скопие преминава нормално, без опашка в избирателната секция. До обяд бяха гласували около 50 човека, като се очаква до затварянето да са над 100. Съпоставено с вота през месец юни избирателната активност е почти..