На днешния изборен ден сънародниците ни в Хърватия гласуват в една единствена секция, намираща се в посолството ни в Загреб. Българската диаспора в балканската държава е малка. "В Загреб живеят около 130 българи – някои от тях са временно пребиваващи, други са тук постоянно. И поради тази причина в изборната ни секция нямаме машина. При нас се гласува само с хартиени бюлетини" – каза за Радио България Диана Гласнова, която е част от секционната избирателна комисия.
Вотът в хърватската столица върви спокойно и без опашки. В изборния списък са били записани 30-ина души, но пред урните в посолството ни се изправят и граждани извън този списък, като за целта те попълват декларация:
"Идват туристи или хора, на които сме им на път, и те решават да гласуват при нас, – пояснява Диана Гласнова. – Под туристи разбирам български граждани, които са на почивка тук или се връщат от Дубровник или Сплит на път към България и се отбиват тук. Прави ми впечатление, че почти всички, с малки изключения, гласуват както за европейските, така и за нашите парламентарни избори."
Диана Гласнова живее от повече от 30 години в Хърватия. На въпроса, какво я мотивира да гласува на настоящите избори тя отговаря: "Гласувам, за да покажа, че не съм забравила България". А на сънародниците ни, които оспорват правото на българите в чужбина да решават с бюлетина съдбините на страната, тя отговаря простичко: "Не е важно къде живееш, а е важно дали милееш за доброто на родината си".
Диана Гласнова се надява новото НС да изкара докрай мандата си, защото това е желанието на повечето граждани, които дават своя глас в днешния ден.
А какво да очакваме от новите ни народни "любимци"?
"Ще звучи като клише, но ми се иска най-сетне да се сетят за какво получават заплатите си - не заради себе си, а за да направят нещо за хората, които са си направили труда да гласуват за тях. Как да се чува повече гласът на България в Европа ли? Като има едно стабилно правителство и един министър – председател, който да бъде приет и в Брюксел, и в Страсбург и да го припознават кой е, т.е. да познават името му поне" – казва в заключение Диана Гласнова.
Снимки: Диана Гласнова - БТА
Беседа на тема “Защо и как децата да учат български в чужбина?” и среща с училищния ръководител Камелия Конакчиева-Трибулен организира на 23 ноември т.г. българското училище “Кирил и Методий” в Париж. На нея са поканени всички родители, чиито деца имат..
В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България през 70-те години на ХХ век, съобщиха от дипломатическата ни мисия. В общо трите части на..
33 български неделни училища и 8 български лектората в чуждестранни университети изготвиха материали, които разказват за неизвестни факти от живота и творчеството на знакови български личности и събития в България и чужбина. Всички те са част от..
В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България..
Беседа на тема “Защо и как децата да учат български в чужбина?” и среща с училищния ръководител Камелия Конакчиева-Трибулен организира на 23 ноември т.г...