Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Черешова задушница е!

Снимка: БГНЕС

Всяка година в съботата преди големия християнски празник Петдесетница Църквата отбелязва втората за годината Задушница, която народът е нарекъл Черешова задушница, защото винаги съвпада със сезона на черешите.

В календара на Българската православна църква Задушници се отслужват в съботите преди Великия пост, преди Петдесетница и преди Архангелов ден (8 ноември).

Във всеки православен храм в страната се извършва заупокойна литургия и обща панихида, по време на която свещениците четат имената на починалите сродници на присъстващите миряни.


Прието е на този ден хората да посещават гробовете на своите починали близки, за да ги почистят и украсят с цветя. После над пръстта преливат вода и червено вино за спомен на Христовата жертва за нас и запалват църковна свещ.

Прието е да се подава варено жито, хляб или пита, вино, череши и други храни на колкото може повече хора, които да поменат с "Бог да прости!" покойниците.

В дните на Задушница вярващите не се заемат с къщна работа и отправят молитвите и мислите си за душевно спасение на починалите.

Снимки: БГНЕС, БТА



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 8 февруари 2025 г.

На 8 февруари Православната църква чества свети великомъченик Теодор Стратилат и свети пророк Захария Сърповидец. Свети великомъченик Теодор Стратилат , наричан също Теодор Хераклийски (по мястото на смъртта му), е родом от Мала Азия и е..

публикувано на 08.02.25 в 06:00

Църковен календар – 7 февруари 2025 г.

На 7 февруари Православната църква чества преподобни Партений, епископ Лампсакийски, преподобни Лука Еладски и светите хиляда и трима свети мъченици от Никомидия – мъже, жени и деца посечени в 303 година, при гонението срещу християните на..

публикувано на 07.02.25 в 06:00
Снимка: Посолство на България в Рим / Фейсбук

Академични зографи изрисуваха православни сцени в католически храм в Салерно

При реставрацията на католическата църква "Мария Сантиссима дел Розарио ди Помпей" в гр. Салерно, Италия, храмът бе зографисан с два православни стенописа, съобщи във Фейсбук посолството на България в Рим.  Стенописите с Тайната вечеря и..

публикувано на 06.02.25 в 11:13