Украинският образователен център у нас би последния звънец на своята втора учебна година. Припомняме ви, че обучението в центъра е целодневно и макар да протича на две смени, в едва 10 стаи, учениците го посещават ежедневно и с изключително желание. За вдъхновяващата работа свидетелстваха множеството песни и стихотворения, които децата рецитираха по време на заключителното им тържество. Сред тях беше и преведеното на български език стихотворение на украинския поет Тарас Шевченко "Заповит", представено от шестокласника Валери Водовозов:
Специален гост на събитието бе посланикът на Украйна в България Н.Пр Олеся Илашчук.
"Моите специални пожелания са към учителите и родителите, които трябва да се гордеят и радват на успехите на техните ученици и деца. Нека този вълнуващ последен звънец звъни във всяко сърце с радостно настроение. А на нашата Украйна пожелавам "Победа!"." – заяви тя в своя поздравителен адрес.
И през следващата учебна година Украинският образователен център ще остане в настоящата си сграда, намираща се на булевард "Сливница" в София, тъй като все още не е намерена по-голяма, в която да се нанесат. Продължават работа и по своята втора важна задача – да се превърнат в първото Българо-украинско училище у нас.
В интервю за Радио България координаторът на центъра, Елена Волкова, обясни с какви надежди гледат към своето бъдеще украинските деца у нас:
"Разбира се, за всяко едно дете това е основното – да се завърне в родната си къща, родния си град, да учи заедно със своите съученици в родината си, в която има мир. Завършилите искат да продължат да учат и да се развиват тук в България. В 11-и клас учат 12 ученици и всички те планират да учат в български университети."
Елена не пропусна да отправи и своята благодарност към страната ни, помогнала и помагаща на Украйна в труден за нея момент:
"Моето пожелание по-скоро ще бъде благодарност към всички българи. Благодарим и на правителството, защото наистина в първия ден на пълномащабната инвазия ни дадоха закрила. Имаме възможност децата ни да живеят под мирно небе, да се развиват, учат и живеят спокойно."
На 13 февруари радиата по света говорят за климата – темата е акцент в Световния ден на радиото. "Въздухът ни прави равни и свободни" – мнението е на климатолога проф. Георги Рачев, с когото в "България днес" говорим за климатичната..
През следващото денонощие, над по-голямата част от страната, облачността ще се задържи значителна с временни разкъсвания. През нощта, в повечето райони ще бъде почти тихо. Сутринта на отделни места ще има намалена видимост. В петък , 14..
По примера на Хърватия, последвана от Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и Херцеговина, и в България четири организации обявиха 13 януари за ден без пазаруване в големите търговски вериги заради високите цени...
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на..