Изкушените от изящното слово могат да представят творбите си на Фестивала на българската художествена литература в Хамбург. "Приемаме заявки за участие на интересуващи се автори, читатели, актьори и обичащи художествено слово до 30 юни 2024 г." – съобщи за Радио България Емилия Юкер, председател на Клуба на българските жени и семейства в Хамбург.
На 13 юли предстои второто издание на Фестивала, който тази година се организира с подкрепата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина и Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина.
От предварителната програма на този празник на българското слово разбираме, че на събитието ще бъдат представени наградените през 2024 година участници на Ежегодния литературен конкурс за авторско художествено майсторство на българите в Хамбург.
Също така ще бъдат презентирани новоиздадени книги на автори като проф. Златимир Коларов (България), Василен Васевски, Снежана Галчева и Калина Томова (САЩ), Михаил Михайлов (Танзания), Мария Стайкова и Виктория Забуковец (Австралия), Таня Иванова, Андрей Андреев, Мария Шандуркова, Нина Тошич, Росица Копукова, издадени в България и други.
Специално място във форума е отделено и на издателство "Anthea" (Берлин), което сътрудничи с български творци, като Георги Бърдаров, Анджела Димчева и др.
Четенията и творческите обсъждания ще бъдат допълнени и от изложение на художествена литература и списания на немски, испански, английски и други езици на различни издателства.
"Благодарим, че много от Вас предоставихте безвъзмездно Ваши издадени произведения на български език по имейл или книги, които ще разгледаме и че предоставихте наградни материали за Фестивала. Благодарим много на Изпълнителната агенция и на Конфедерацията, че подкрепихте с книги и наградни материали Фестивала, българската литература и българите в Хамбург" – написа още Емилия Юкер в поканата за предстоящото събитие.
Снимки: Клуб на българските жени и семейства, Хамбург, Фейсбук/ Емилия Юкер
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...