На 12 юли през 1991 г. Седмото Велико Народно събрание приема новата Конституция на България и се саморазпуска, припомня БТА. Това е първата нова конституция в бившия социалистически лагер, която влиза в сила още на следващия ден 13 юли. По повод 33-тата годишнина от приемането ѝ президентът Румен Радев изтъкна в своя позиция, че трябва да помним с уважение народните представители от Седмото Велико народно събрание, поставили правата на човека, националното и държавното ни единство пред своите политически различия.
По думите на държавния глава, същинската мощ на Конституцията е убеждението, че върховният закон е стабилен, сътворен с мъдрост, разум и грижа към обществото и отделната личност. Президентът отбеляза още, че основният закон се основава на непреходни общочовешки ценности, които трябва да се припомнят и отстояват всеки ден. "Защото свободата, мирът, хуманизмът, равенството, справедливостта и търпимостта не са дар, те са исторически отвоювани достижения на човечеството и са неизменни признаци на демократичната, правовата и социалната държава“, посочва държавният глава.
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в Първата световна война (1914-1918). Историците определят документа като "поредната национална..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски. Виден архиепископ, учител и книжовник, той е един от най-изявените ученици на братята Кирил и Методий, светите Седмочисленици – първоучителите на българите. След..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото на IV век и произлизала от знатен род в Александрия. В египетския град християните били подложени..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..