Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рибарица е домакин на фолклорен фестивал

4
Снимка: naturarib.com

Ценители на българския фолклор се събраха в почивните 20 и 21 юли в тетевенското село Рибарица за Третия национален фестивал и шестнадесето издание на "Празник  на народния обичай и автентичната носия" в местността Костина. Във фестивалните дни участват над 60 самодейни състава и фолклорни колективи от цялата страна, които се представят в различни категории – надпяване, надиграване, надсвирване, показване на автентични носии и обичаи, съобщава БТА.


Събитието е с конкурсен характер, с идеята да се запазят автентичните носии и фолклор, както и българските традиции и обичаи. Организаторите му приканват участниците да извадят от скриновете на бабите си онова, което през годините тя е изработвала ръчно и е запазила до днес. Така гостите на фестивалите могат да видят носии от различни краища на страната, както и обичаи, на фона на танци и песни от цялата страна.


В края на конкурсната програма на 21 юли участниците ще бъдат оценени от професионално жури, а малко по-късно ще получат и своите награди в различните категории.

Фестивалът се организира от Народно читалище "Развитие-1931 г." – с. Рибарица, и кметство Рибарица, с подкрепата на Община Тетевен.

Снимки: naturarib.com, teteven.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Елмалъ баба теке

Дервиши по нашите земи - легенди и мистерии витаят около текето на село Биволяне

Според османски документи  край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..

публикувано на 26.06.24 в 09:15

На Еньовден билките и водата добиват магична сила

Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..

публикувано на 24.06.24 в 04:30
Снимка: Регионален етнографски музей – Пловдив

Пловдив кани любителите на позабравени занаяти в Етнографския си музей

Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..

публикувано на 23.06.24 в 10:10