Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Гомотарци пази жива паметта и традициите във винопроизводството, но има и немалко проблеми

10
Снимка: БНР-Видин

Видинското село Гомотарци има странна история. Някога е било на друго място, на километри от сегашното. След като страшна чума поразила голяма част от жителите му, оцелелите решили да изгорят къщите си и да търсят ново място за заселване. Избрали големия речен завой, а високият бряг привличал и заселници отвъд Дунава, където водата често заливала низината. От 1934 г. до 1947 г. днешното северозападно село Гомотарци се е казвало Евдокия по името на сестрата на Цар Борис Трети княгиня Евдокия. А иначе Гомотарци означава шум, врява от събиране на много хора на едно място.


В миналото жителите му са били над 1200, а днес – около 650. Населеното място има множество природни и икономически дадености – плодородна земя, вода в изобилие, близост до областния център Видин. За съжаление обаче училището е било закрито, и днес децата пътуват с автобус до училищата във Видин. Селото има свой герб, на който е изобразен поминъкът в него – пшенични, царевични и слънчогледови насаждения, риба и лозя.

"Сортовете грозде са най-вече италиански – каберне, мерло, а навремето произвеждахме и новоселска гъмза, но инвеститорите започнаха да отглеждат по-качествени и производителни сортове" – обяснява пред БНР Видин кметът на селото Желязко Станков.

Желязко Станков
Що се отнася до работните места в селото, според кмета те са в различни сфери и там безработни почти липсват:

"Поминъкът в момента са лозята, чакаме и дестиларната за алкохол да стане и тя. Имаме две защитени жилища, там работят 12 човека…. Нямаме безработица, има такива, които не искат да работят и чакат на помощи. По програмата за заетост не се отпускат бройки, нямаме хора, които да се грижат за чистотата. Сега, от 1 юли, имаме една бройка, но това е малко."

Храм „Свети апостоли Петър и Павел“
Хората в Гомотарци се гордеят със своя храм "Свети апостоли Петър и Павел". Построен е от местните жители през 1916 година, с желязна конструкция. Изографисан е от дебърския зограф Кръсто Янков. В храма има две камбани, като едната е от Румъния, а сградата е ремонтирана, с обновени стенописи. Кметът изразява задоволството си, че в селото има постоянно действаща здравна служба:

"Голям късмет е и не знам дали го оценяват хората, че имаме на разположение лекар. Имаме и автобус, но той остава без пътници, защото хората пътуват с личните си автомобили."


Активна дейност развива и читалището в селото – разказва секретарят му Искра Пантева:

"В момента имаме певческа група "Дунавия", с която пътуваме по фестивали, сборове. Работя много с децата през ваканциите. Често идва и библиобусът на видинската библиотека. Ние сме едно от големите села и през лятото при нас има много деца, с които можем да работим."


Хората в Гомотарци споделят и част от битовите си неволи, макар да признават, че живеят тихо и спокойно. Сред недостатъците на селото е липсата на добре поддържана инфраструктура, заради ниския бюджет, с който разполага кметът: 

"Пътищата са в много лошо състояние. 50 хиляди лева са капиталовите разходи, на нас ни е дадено 50 хиляди лева да асфалтираме 100 метра и приключваме. Тази година 25 хиляди лева ще се използват за ремонт на салона на читалището и 25 хиляди лева ще се вложат във вътрешен ремонт на сградата на кметството, защото ремонт не е правен от 50 години" – обяснява в заключение кметът Желязко Станков.

Съставил: Йоан Колев

Снимки: БНР - Видин, Пламен Генчев, НЧ ”Просвета-1928” с.Гомотарци


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Голяма част от българите искат редовен кабинет, но не и Бойко Борисов за премиер

Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на  избори, а останалите 4,7% се колебаят. Това показва независим телефонен сондаж на новата социологическа..

публикувано на 24.12.24 в 09:04

40 години след началото на т.нар. Възродителен процес няма осъдени

Навършват се 40 години от първия протестен митинг срещу насилствената смяна на имената на българските турци от комунистическия режим. На днешния ден през 1984 г. в ардинското село Млечино се събират над 3 хил. души от близките села Горно и Долно..

публикувано на 24.12.24 в 07:30

България днес - 23 декември 2024 г.

Делник с аромат на празник – такъв е днешният 23 декември в страната ни? „България днес“ ще ви предложи едно пътуване из историята и традициите на Коледа по нашите земи и ще ви напомни, че за поредна година и ние си имаме Коледно село. Празничната..

публикувано на 23.12.24 в 19:00