Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Легендата в гребането Здравка Йорданова за олимпийското злато в Монреал: Британската кралица стоя права и аплодира български екип

Шампионката напомня за дългогодишната ѝ кауза за създаване на Алея на олимпийската слава в София

Здравка Йорданова
Снимка: БГНЕС

Страната ни започва да печели редовно медали на летни олимпийски игри от 1952 г. Първият ро́ден спортист, върнал се с бронз от провелите се в Хелзинки игри, е боксьорът Борис Георгиев. Какъв ще е техният брой от настоящите игри във френската столица, олимпийската ни шампионка в гребането от Монреал през 1976 г. Здравка Йорданова не се нае да предвиди, тъй като в годините досега се е случвало да бъдем приятно изненадани с по-голям брой отличия от прогнозираните.  

Човекът, който запалва искрата на страстта към гребането у Здравка Йорданова, е бившият моряк Стефан Стойков, познат на всички като Чарли. Той ѝ предава базовите знания за гребането, а нейна лична треньорка става Красимира Жекова, чийто съпруг Николай Здравков също е известен треньор. Участва на републикански първенства, а още първата година печели шампионска титла за девойки и второ място в четворка. През 1976 г. гребането за жени за първи път влиза в олимпийската програма в канадския град Монреал.

Какви са личните ѝ спомени от подготовката, самото състезание в двойка със Светла Оцетова, провело се на 24 юли 1976 г., спечелването на златния медал и случилото се след това, г-жа Йорданова разказа в специално интервю за Радио България:

"Беше една луда година. 10 месеца, прекарани в подготовка, без възможности за нищо друго, освен за това, за което си си поставил цел. И накрая, когато се получи, първото ми усещане беше за една много тежка работа, която вече е свършена и то добре. И след това вече постепенно започна осъзнаването на това, което е било свършено и спомени за отделни паметни моменти. Често разказваме за това как на английската кралица ѝ се наложи да стои изправена и да аплодира български екип. Лодката на Великобритания, родината на този спорт, беше на 12-та позиция. И понеже след края на състезанието се прави тур за овации и те се подреждат по реда на класирането – 1-2, 5-6 и във втора редица 7-8 до 12-ти, тя стоеше на крака на трибуните и аплодираше България и нашия екип."

Здравка Йорданова и Светла Оцетова след олимпийския финал в Монреал
Докато тече подготовката, в Монреал пристига певицата Йорданка Христова, чийто кратък концерт за спортистите те помнят с признателност.

Възможност да осмисли постижението олимпийската ни шампионка получава при посрещането им на родна земя, когато на летището ги очакват хиляди хора:

"У нас също беше много вълнуващо, защото като пристигнахме имаше церемония по посрещането. Вкъщи ме последва също една тайфа от приятели и познати. И чак на следващия ден, когато продължих да разказвам и исках да им покажа нещо, разбрах, че съм забравила част от багажите и се върнах да си ги взема".

На всеки участник в Олимпиадата Канада подарява по едно кленово дръвче, което Здравка не взима, както отпътувайки от Монреал, така и при връщането си у нас, за което съжалява, тъй като това би бил един чудесен символ и спомен за постижението им. То обаче е увековечено в мемориален парк, изграден около олимпийския стадион в Монреал. Тя разбира това години по-късно, когато пътува отново до там, за да покаже на сина си мястото, където е станала шампион:

"Върху едни огромни медни плочи са изписани имената на всички шампиони от онази олимпиада по спортове. Разбира се, сред тях е и моето име и тъй като имам близки, които живеят там, бяха ми изпратили снимка с текст, че когато им стане много тъжно, отиват там да се докоснат до името ми и да се зареждат с енергия."


"У нас твърдят, че сме голяма ценност, че сме герои и така нататък, но никой не мисли за историческата памет" казва с огорчение Здравка Йорданова и споделя, че това пътуване, както и много други, в които вижда подобни паркове на олимпийската слава, провокират желанието ѝ и у нас да има подобно място, от което да научваме повече за наши спортни звезди от различни поколения, достигнали до най-високото отличие за един спортист – олимпийския медал:

"Първоначалната ми идея беше това да се случи между Националния стадион и Министерството на спорта, като някаква естествена връзка. При това и естествените дадености там го позволяват. Алея съществува и тя би могла тематично да се изгради в този вариант, като аз лично си представях долу при стадиона да има нещо като малко площадче и някакъв постамент, на който да стои олимпийският огън по време на щафети. Там биха могли да се извършват церемонии по изпращане и посрещане на олимпийска делегация, различни други събития. На това място функциите му биха могли да бъдат много полезни и да бъде интересно не само за софиянци, за българите, но и за туристи, които посещават страната. Смятам, че изграждането на такава алея просто е задължително."

Обособяването ѝ на посоченото място не налага и никакви инфраструктурни промени, тъй като алеята няма да бъде на пътното платно, а на съществуващия тротоар.

Снимки: БГНЕС, Национален музей на спорта, личен архив на Здравка Йорданова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Масови оставки на лекари в Сандански, след смъртта на новородено в линейка

МБАЛ “Югозападна болница” в Сандански може да бъде принудена да затвори някои отделения, тъй като 29 лекари са депозирали оставките си пред управителя на лечебното заведение д-р Илия Тонев. БНТ съобщава, че причина за решението им са обидните..

публикувано на 18.12.24 в 12:04
Бойко Борисов

Бойко Борисов изрази оптимизъм по повод разговорите за съставяне на правителство

Има шансове за съставяне на редовно правителство. Пред журналисти, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изтъкна, че преговорите засега вървят добре. „Колкото повече мълчим, толкова по-хубаво“ подчерта Борисов и изрази оптимизъм във връзка с..

публикувано на 18.12.24 в 11:24

Копие на чудотворната икона на Св. Богородица пристигна в манастира „Св. Георги Победоносец“ в Поморие

С благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений, в манастира „Свети Георги Победоносец“ – Поморие беше посрещнато копие на чудотворната атонска икона на света Богородица „Скоропослушница“. На сайта си Българската..

публикувано на 18.12.24 в 11:17