Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ООН критикува закона, забраняващ пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация

Върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк
Снимка: АР

Дълбоко обезпокоени сме от подписаната законовата поправка в България, забраняваща обсъждането на сексуалната ориентация и половата идентичност в училищата, и призоваваме законът да бъде преразгледан в съответствие с международните задължения на страната в областта на правата на човека.” Тази позиция изрази говорителят на Върховния комисариат на ООН по правата на човека Лиз Тросел.

По думите й, приетата поправка в момент, когато 82% от представителите на ЛГБТ общността у нас съобщават, че са били подложени на тормоз в училище, единствено ще задълбочи случаите на нарушаване на човешките им права.

Лиз Тросел призовава българските власти да предприемат мерки за предотвратяване на насилието, дискриминацията и тормоза, насочени най-вече срещу младежи от ЛГБТ общността и в рамките на образователната система. 

Президентът е подписал указа за обнародването на Закона за предучилищното и училищно образование

Демонстрации в София за и против промените в Закона за училищното образование

По-рано комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О'Флеърти също заяви, че е дълбоко обезпокоен от приетия закон срещу срещу “ЛГБТ плюс пропагандата в училищата” и призова президента Румен Радев да не го подписва. Държавният глава обаче не се вслуша в призива и обнародва гласуваните промени.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41