Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

9581 компании у нас са с над 40% руска собственост

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Страната ни е на второ място в Европейския съюз по брой компании с над 40% руска собственост, показва проучване на Moody's.

Рейтинговата агенция е идентифицирала 46 хил. субекта в ЕС, притежание на руски фирми или на руски физически лица. Две трети от тях оперират в Чешката република – 12 480, в България – 9581, в Германия – 4296, в Латвия – 3338 и в  Италия – 2,539.

Изследването е свързано с 12-ия пакет санкции на Евросъюза срещу Русия, задължаващ от юли 2024 г. кредитните и финансовите институции в ЕС да докладват всички трансакции за над 100 хил. евро, ако са свързани с руски физически или юридически лица. Целта е да се направи по-добра оценка на потенциалните нарушения на свързаните с Русия санкции и да се засекат нейните източници на приходи.

Според регулациите подобни трансакции трябва да бъдат докладвани и от компании в ЕС, над 40% от които са собственост на руски юридически или физически лица, включително с двойно гражданство. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Атанас Запрянов

Служебният военен министър поиска разходите за отбраната в новия бюджет да са 2,5% от БВП

Необходимо е да се отделят 2,5% от БВП за отбрана . По думите на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов нашата страна трябва да направи усилие за увеличаването на средствата за тези разходи , предвид рисковете и заплахите пред военната..

публикувано на 07.11.24 в 14:45

"Лукойл" отрече, че преговаря с консорциум за продажба на рафинерията в Бургас

След публикацията на в-к "Financial Times", че "Лукойл" се готви да продаде рафинерията в България на катарско-британски консорциум до края на годината, дружеството излезе с официална позиция. В писмо до медиите  собственикът на "Лукойл Нефтохим"..

публикувано на 07.11.24 в 13:28

Хесус Кабайеро е "Мениджър на годината" в България за 2024 г.

Ако политическата криза продължава, пропуснатите ползи ще достигнат праг, от който нататък българският бизнес ще започне да губи необратима конкурентоспособност заради назряващи дефицити в образование, здравеопазване, инфраструктура, регионално..

публикувано на 05.11.24 в 09:05