Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличават часовете по майчин език за етническите българи в Молдова

Снимка: БТА

Етнически българи, посещаващи над 40 училища в Молдова, ще изучават още един час български език и литература през тази учебна година, предвижда програма на тамошното образователно министерство. Целта е сънародниците ни да усвоят добре литературния български език.

Те съхраняват диалекта на българския език. Ние трябва да им помагаме да учат и литературния български език. Това им дава възможност да четат българска литература. Когато знаеш литературния език, по-леко ти се дава и “Под игото” на Вазов, а това води към обогатяването на езика”, казва Иван Думиника, историк с български корени, преподавател в Комратския държавен университет и ръководител на служба “Политики” в областта на междуетническите отношения в Министерството на образованието и изследванията на Молдова.

Учебната програма предвижда и една нова дисциплина – История, традиции и култура на българския народ.

Молдовската държавна политика към българите е много благосклонна”, казва още Иван Думиника.

В Молдова живеят около 80 хил. етнически българи.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35