Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театралното студио “Онгъл” в Болград приветства публиката с “Добре дошли у дома”

Театрално студио "Онгъл"
Снимка: Театрално студио "Онгъл"

Българското театралното студио “Онгъл” в Болград, Украйна, ще пресъздаде интерактивния си спектакъл “Добре дошли у дома” на 25 август, когато градът ще отбележи 203-ата годишнина от основаването си.

Интерактивният спектакъл разкрива културното многообразие на Бесарабия чрез представяне на историята и традициите на различните националности в Болградската община, сред които българи, гагаузи и албанци. Целта на пиесата е да подпомогне интеграцията на вътрешните бежанци и техните деца, които са били принудени да напуснат домовете си вследствие на войната в Украйна”, казва Серафим Савченко, ръководител и режисьор на театъра.

Спектакълът е създаден в рамките на международния проект “Културата помага”, насочен насочен към интеграцията и включването на принудително разселените хора в местната култура.

Според Серафим Савченко Бесарабия често се възприема като трудно място за адаптация заради етническото разнообразие. “Ние се стремим да направим обстановката по-разбираема за хората, които са тук. В спектакъла демонстрираме примери от местните обичаи и традиции на българското и албанското население. Това е много увлекателен и мощен екскурс, който най-добре може да покаже културните постижения на нашия край”, разказва той.

Болград е основан през 1821 г. от български преселници. Градът се превръща в административен и културен център на бесарабските българи. Със средства на българските колонисти през 1838 г. е осветена трипрестолната катедрала “Свето Преображение Господне”, а 20 години по-късно е открита Болградската гимназия – първата българска гимназия, изиграла значителна роля в историята на нашия народ.

В Болград живеят над 15 хил. души и повече от половината от тях имат български произход.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На снимката от ляво надясно: Мирослава Ценова и Ирена Динкова. Снимки, използвани за колаж: Мирослава Ценова

Проектът "Онлайн психолог" помага на сънародниците ни зад граница

Две българки, живеещи в Италия – Ирена Динкова и Мирослава Ценова, разработват проект "Онлайн психолог" , насочен към българите зад граница, които имат нужда от този вид услуга на родния си език. Сънародниците ни в България също могат да се..

публикувано на 10.02.25 в 18:17

Български учители от цял свят се събират през април в Лондон

Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" ще събере от 4 до 6 април в Лондон университетски преподаватели, учители и директори на български неделни училища от цял свят...

публикувано на 10.02.25 в 07:10
Снимка: Българско училище „Иван Вазов” в Париж

Училище "Ив. Вазов" в Париж с вълшебно предизвикателство към пишещите на български деца

Второ издание на Международния литературен конкурс "Вълшебното перо" подготвя екипът на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. Предизвикателството е към всички деца и младежи по света, които пишат на български език, независимо от..

публикувано на 07.02.25 в 15:20