Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1,9% по-скъп природен газ през септември

Снимка: Pixabay

Природният газ поскъпва с 1,9% през септември спрямо предходния месец. Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена от 61,91 лв. на горивото за мегаватчас – без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, съобщиха от регулатора.

На тази цена общественият доставчик “Булгаргаз” ще продава природен газ на крайните снабдители и на клиенти, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.

В ценовия микс е включено договореното количество азерски природен газ, доставян по интерконектора “България – Гърция”, което покрива около 79% от потреблението за месеца. Като втори източник “Булгаргаз” посочва подземното газохранилище в “Чирен”.

От комисията обясняват поскъпването със следния факт: поради предложената от “Булгаргаз” цена, която е много по-благоприятна спрямо тази на международните пазари, клиенти са подали заявки за допълнителни количества природен газ. Това увеличава общото количество гориво за покриване на месечното потребление и повишава цената.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Атанас Запрянов

Служебният военен министър поиска разходите за отбраната в новия бюджет да са 2,5% от БВП

Необходимо е да се отделят 2,5% от БВП за отбрана . По думите на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов нашата страна трябва да направи усилие за увеличаването на средствата за тези разходи , предвид рисковете и заплахите пред военната..

публикувано на 07.11.24 в 14:45

"Лукойл" отрече, че преговаря с консорциум за продажба на рафинерията в Бургас

След публикацията на в-к "Financial Times", че "Лукойл" се готви да продаде рафинерията в България на катарско-британски консорциум до края на годината, дружеството излезе с официална позиция. В писмо до медиите  собственикът на "Лукойл Нефтохим"..

публикувано на 07.11.24 в 13:28

Хесус Кабайеро е "Мениджър на годината" в България за 2024 г.

Ако политическата криза продължава, пропуснатите ползи ще достигнат праг, от който нататък българският бизнес ще започне да губи необратима конкурентоспособност заради назряващи дефицити в образование, здравеопазване, инфраструктура, регионално..

публикувано на 05.11.24 в 09:05