Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традицията в българо-иранските отношения е предпоставка за градивно бъдещо взаимодействие

Служебният външен министър Иван Кондов разговаря с иранския си колега

Иван Кондов
Снимка: БТА

Служебният министър на външните работи Иван Кондов поздрави в телефонен разговор министъра на външните работи на Ислямска република Иран д-р Абас Арагчи за назначаването му на поста в края на миналия месец. В съобщение на МВнР се посочва, че двамата външни министри са обсъдили възможностите за поддържането на траен диалог и активно взаимодействие по въпроси от взаимен интерес – както в двустранен план, така и в сферата на актуалния международен дневен ред. Конфликтът в Газа и неговите тежки хуманитарни измерения е сред основните теми и в този контекст бяха представени усилията на българското правителство за успешно разрешаване на случая със задържания в Йемен екипаж на кораба „Галакси лийдър“, се посочва в съобщението на МВнР. Обсъдени са и действията на международната общност, насочени към предотвратяване на евентуална бъдеща регионална ескалация и възможностите за подкрепа на тези усилия.

Двамата министри споделят мнението, че дългогодишната историческа традиция в българо-иранските отношения е солидна основа за едно градивно и конструктивно бъдещо взаимодействие.

МВнР припомня, че България е четвъртата държава, признала ислямската република, през 1979 г. През 80-те години на XX век се осъществяват интензивни контакти на различни равнища, включително посещения на български министър-председател (1988 г.), заместник министър-председатели (по 3 в двете страни), министри на външните работи (2 в България и 1 в Иран), ежегодни посещения на секторни министри. В настоящия момент политическият диалог се запазва на добро равнище.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България и нейните балкански съседи през 2024 г.: Турция, Сърбия, Северна Македония

Решението за пълноправно членство на България в шенгенското пространство от началото на 2025 г. е историческо събитие както за страната, така и за връзките със съседните държави от ЕС – Румъния и Гърция. Кое е определящото събитие в двустранните..

публикувано на 30.12.24 в 09:35

Политическата 2024-а и очакването България да работи по нови цели след присъединяването към Шенген

Обобщаването на събитията от цяла една година в няколко реда несъмнено е предизвикателство, особено ако го правим в политически план. Превърналите се в традиция у нас предсрочни парламентарни избори и тази година, бяха повод българите да упражнят..

публикувано на 27.12.24 в 16:35

България и нейните балкански съседи през 2024 г.: Гърция и Румъния

От дистанцията на времето историята и изследователите ще дадат своята оценка за България и нейните междусъседски отношения в първата четвърт на 21-ви век. Но и тогава те ще стъпват върху фактите и възприятията за тях на съвременниците. Преди още..

публикувано на 27.12.24 в 09:25