Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Македонските българи поискаха подкрепа от България

Сградата на правителството в Скопие
Снимка: БГНЕС

Българите в Северна Македония имат нужда от подкрепата на България, заявиха представители на българската общност от Прилеп, Струга, Битоля и Кавадарци. Те бяха изслушани в парламентарната Комисия по политиките за българите в чужбина. "Влизането в Конституцията не е никакаво решение. В Македония хората мислят с главата на лидера, а не със собствената си глава. Който е лидер на партията, мислят като него. Докато беше (Никола) Груевски, бяхме антични македонци, сега като дойде (Християн) Мицкоски, ни върза със сърбите, няма инвестиции от България", каза Добре Митев, председател на сдружението на българите в град Кавадарци, предава БГНЕС.

От 2021 г. когато антибългарското говорене намира неприлични обороти в Северна Македония, за българските ни сънародници там дори не е безопасно да комуникират с Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Не казвам нищо ново за никого от вас, защото знаете за двата брутални случая на насилие, защото се изявили като българи. Налага се да комуникираме с председателите на българските организации нелегално. Не настояваме за виждания и за срещи, просто защото това не е безопасно за тях. Това заяви пред парламентарната комисия ръководителят на Изпълнителната агенция за българите в чужбина Райна Манджукова. "Това, с което можем да им бъдем полезни, можем да го правим само безшумно, без никой да разбира това. Заради самото ни име, че сме Агенция за българите в чужбина, това не е безопасно за тях", обясни Манджукова.

По думите ѝ можем да променим българското законодателство така, че да улесним приобщаването на българите от РС Македония, защото тук никой не може да ни забрани да променим нашето законодателство. "В България ние нямаме ясна дефиниция що е то български произход и българска народност", каза Манджукова и посочи, че оттам произлиза проблемът и докато не променим това, няма да можем да бъдем полезни на българите в чужбина. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Българско училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Йордания

Момичета от Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха България в своето училище

Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..

публикувано на 22.11.24 в 13:33
Опашка за гласуване във Великобритания по време на изборния ден

Създаването на МИР "Чужбина" ще спре възможни манипулации с гласовете на сънародниците ни зад граница

Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..

публикувано на 20.11.24 в 11:45

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35