Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която провеждат за седма година край Трън, са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те са датирани от късната креда.
От находището на динозаври в България са открити кости от едри влечуги, зъби от крокодили, много фрагменти, сред които и запазени коруби от костенурки, зъби от риби, които днес не се срещат в Европа.
Събрани са кости от жаби и неизвестни досега фосили, които според учените най-вероятно са вкаменелости от насекоми от ерата на динозаврите. Всичко това подсказва на палеонтолозите, че в района край Трън е съществувала една изключително богата екосистема, а това от научна гледна точка ще подпомогне запълването на информацията за живота преди 80 милиона години по нашите земи.
Снимки: Национален природонаучен музей при БАН
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх..