Изложбата “Петър Берон. 200 години от издаването на Рибен буквар” се открива тази вечер в Българския културен институт в Рим, съобщиха от институцията в италианската столица. Събитието е включено в програмата за отбелязване на 155-ата годишнина от създаването на Българската академия на науките.
Петър Берон е един от най-образованите българи за времето си, който пръв обръща поглед към новото европейско образование като залог за бързото и успешно развитие на зараждащото се новобългарско общество.
На четиринайсет табла са изложени Предисловието и отделните раздели на Буквара, най-ранните отзиви за него, както и предшествениците и следовниците на тази уникална за българското учебно дело книга. В експозицията е включена също информация за Петър Берон като учен, просветен деец и дарител.
Екпозицията, подготвена от Централната библиотека на Българската академия на науките, представя първото издание на “Буквар с различни поучения” от 1824 г., станал известен със заглавието “Рибен буквар”, както и неговите издания от 1847 г. и 1850 г.По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...
Писател, преводач, журналист, представител на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, Милена Селими не спира да популяризира българската литература, култура, ценности и традиции. Едно от най-новите й професионални постижения е..
Още по-пъстър парламент очерта вотът на избирателите на предсрочните парламентарни избори от 27 октомври. Първоначалните прогнози вещаеха 9-партийно Народно събрание, но резултатите, които ЦИК провъзгласи след обработване на всички протоколи попариха..