Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епископската базилика на Филипопол е сред номинираните за архитектурните награди SHARE 2024

Снимка: БГНЕС

Днес в Атина ще се проведе церемония за присъждане на архитектурните награди SHARE 2024. Сред номинираните в категория "Културно наследство" е проектът за консервация, реставрация, експониране и изграждане на защитно покритие на Епископската базилика на Филипопол, Пловдив.  Проектът беше осъществен по споразумения с Министерството на културата и Фондация "Америка за България".

В археологическото проучване участваха над 450 доброволци.

Архитектурните награди SHARE се присъждат за изключителни постижения в архитектурния дизайн и строителството, отличавайки проекти, демонстриращи творчески подход, устойчивост и дълбоко уважение към културно-историческото наследство.

Селекцията на българския обект е значително признание за работата по връщането към живот на раннохристиянската Епископска базилика на Филипопол и консервацията на нейните великолепни мозайки. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Връчиха българските архитектурни награди за 2024 г.

Новият Фермерски пазар в Благоевград и реконструкцията на Централни хали в София получиха големите награди в конкурса "Български архитектурни награди 2024", организиран от Камарата на архитектите. Надпреварата бе в две категории – за съвременна..

публикувано на 20.09.24 в 12:40

Травъл блогърите ни призовават да опознаем най-магнетичните кътчета на родината с изложба

" България – магнетична и красива" – под този наслов българските травъл блогъри представят някои от най-живописните места у нас. Изложбата с уникални кадри, заснети от пътешествениците, ще бъде открита на 24 септември на входа на Морската градина..

публикувано на 18.09.24 в 10:35

България е част от световното биенале за творчество и занаяти "Хомо Фабер" във Венеция

Българската култура и родните традиции, които доскоро изглеждаха екзотични за останалата част от света, постепенно се превръщат в част от световната култура на 21. век. След като нашенската лютеница и традиционната ни баница бяха определени..

публикувано на 17.09.24 в 09:50