Възможността учители от Аржентина да преподават испански език в български училища обсъдиха министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и посланикът на Аржентина в България Н. Пр. Алехандро Зотнер Мейер.
Посланик Мейер е предложил да съдейства за привличане на аржентински преподаватели в България по същия модел, по който учители от Испания идват в наши езикови гимназии. В момента общо 19 испанци преподават родния си език на български ученици в 17 училища, стана ясно на срещата. МОН ще направи проучване за училищата, в които в момента се търсят преподаватели с майчин език испански и при възможност за тези места могат да бъдат ангажирани и аржентински учители. Отделно ще се проучат възможностите и за привличане на аржентински лектори във висши училища в България и развитие на сътрудничеството между университети от двете държави.
По време на срещата беше обсъдено и евентуално разкриване на българско неделно училища в Аржентина и изпращане на български учители там.В страната има много силна българска общност, която наброява около 57 000 души, сподели посланик Мейер. Той вече е имал среща с представители на нашата диаспора, а този месец в България ще пристигне и губернаторът на аржентинската провинция Чако, където също има голяма българска общност. Предвижда се по време на визитата му също да бъде дискутирана необходимостта от създаване на българско училище там.
Вижте също:
Чакаме македонската страна да реши дали има нужда да бъдат взети още 10 души от пострадалите при пожара в Кочани. Това каза президентът Румен Радев след като подписа съболезнователната книга в посолството на Северна Македония в София...
Академичният съвет реши да удостои вицепрезидента Илияна Йотова със званието почетен доктор на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", съобщиха от висшето училище. Предложението е на Инициативен комитет с председател проф. Николай..
Шестима жители на град Кочани от Северна Македония пътуват към болница "Пирогов" в София, за да дадат кръв. Те са с рядката кръвна група А, отрицателен резус - фактор, която е спешно необходима за един от пациентите в тежко състояние, приет в..
България, далечна като мираж, се оказва любима за човек, който никога не е стъпвал в страната ни. От близо 50 години г-н Джаянта Чакрабарти следи всичко,..
От МВнР предупреждават българските граждани, които възнамеряват да посетят гр. Истанбул, че считано от 19 март 2025 г. от страна на турските власти са..
Министерството на туризма организира широкомащабна международна рекламна кампания в каналите National Geographic и 24 Kitchen, част от групата на The..