На динозаврите е посветено щуро "научно" шоу за деца, което ще се проведе с благотворителна цел – в подкрепа на Спасителният център за костенурки в с. Баня в близост до защитената черноморска местност Иракли.
Детското "Динозавърско парти" започва от 11ч. на 20 октомври и са поканени всички деца, които се намират близо до морето в есенния ден. "Щура Лаборатория" и Детската цирковата школа в град Бяла обещават много игри и изненади - особено за най-малките. Дрескодът на партито е на тема костенурка. Всяко дете може да дойде облечено в костюм на костенурка и да участва в конкурс за най-добър костенурков костюм. А наградата за победителите ще бъде... къпане на костенурка - този път истинска. Ръководителят на костенурковия център в село Баня, Ива Лаловска, ще разкаже за дванадесетте вида костенурки от различни кътчета по света, които са намерили закрила и живеят при тях.
Костенурките са едни от малкото оцелели до днес съвременници на динозаврите – припомнят организаторите. България пък е една от няколкото европейски страни, в които все още се срещат сухоземни костенурки. В нашата природа обитават два вида – шипобедрена (Testudo graeca) и шипоопашата костенурка (Testudo hermanni).
Единственият в България център за защита и рехабилитация на болни и ранени костенурки в с. Баня функционира от 2007 г.. Досега е оказал помощ на над 6 хиляди влечуги, но има нужда от подкрепа, за да продължи мисията си.
Снимки: geachelonia.org
В сряда, над по-голямата част от страната облачността ще е значителна, временни разкъсвания ще има преди обяд над Западна България. На отделни места, в Източна България и планинските райони, ще превали съвсем слаб сняг. Ще духа до умерен, в източните..
В Българския културен център в Берлин известната журналистка Кристина Патрашкова ще представи книгата си "Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата". Изданието е разказ за историята и съдбата на едни от най-известните български..
Във вторник , 4 фвруари, минималните температури ще бъдат между минус 3 и 2°, в София - около минус 2°. През деня студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. Главно в Рило-Родопската..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..
За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на..