На тържествена церемония, под патронажа на вицепрезидента на България Илияна Йотова, днес ще бъде връчено отличието "Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2023". С него Изпълнителната агенция за българите в чужбина удостоява една от сънародничките ни по света, която със своята активност е допринесла за опазването на българското национално самосъзнание и културната идентичност зад граница.
"Българка на годината" е една от любимите инициативи на ИАБЧ, към която имам лично отношение, тъй като с проф. Пламен Павлов я учредихме през 2009 г." – посочи в тази връзка изпълнителният директор на Агенцията Райна Манджукова.
"Предложихме номинациите на обществеността в България и в чужбина, за да може, от една страна, хората да видят какви български имаме в чужбина и колко много са сънародничките ни, които милеят за българското, които жертват усилия, време, което може би биха могли да отдадат на своите семейства, а те го правят за запазване на български език, за българската култура и за популяризиране на българското в чужбина" – пояснява Райна Манджукова пред Радио България.
Самият факт, че дадена личност е номинирана, вече е награда. "Това означава, че нейният труд, нейната саможертва вече е забелязан и затова искахме цялото общество да научи имената им и, може би, да си избере една от тях, за която да гласува, която да получи наградата любима българка на публиката" – допълни г-жа Манджукова.
Авторитетна комисия, в състава на която са проф. Пламен Павлов, проф. Ана Кочева, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, генералният директор на БНР Милен Митев, директорът на Дипломатическия институт Таня Михайлова, директорът на Държавния културен институт Снежана Йовева-Димитрова и изпълнителният директор на ИАБЧ Райна Манджукова, разгледа и оцени номинациите, за да определи носителката на престижното отличие на името на Св. Злата Мъгленска. Елегантната статуетка, изработена от скулптора Атанас Карадичев, по традиция се връчва от вицепрезидента Илияна Йотова, в чиито отговорности е да упражнява правомощията на Президента по отношение българите зад граница.
Събитието ще се състои в зала "Максима" на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) в София, от 13.00 часа на 18 октомври.
Стихове за мама и емблематични песни, любими на много поколения български жени прозвучаха на специално тържество, което децата от присъствената форма на обучение в българското неделно училище "Иван Вазов" бяха организирали по повод 8-ми март за своите..
Българска народна музика и танци са включени в музикотерапията на обитателите на дом за възрастни хора в Грац, информира сайтът за здраве и култура на българите в Австрия Sanus et Salvus. Танцьорите от фолклорната танцова група "На хорото" в..
Празници като Трети март и Баба Марта, годишнини на знакови за България личности, са повод учениците в българските неделни училища зад граница да се изявят и да покажат какво са научили за страната ни. В тези своеобразни уроци по България се..
Започна записването за участие в първия Фестивал на българските фолклорни състави от чужбина – Велико Търново 2025. Това съобщават от Асоциацията на..