Често пъти с ирония се казва, че хората в Северна Македония само с користни цели взимат българско гражданство. Затова при последното официално преброяване в съседната страна са регистрирани едва 3504. Демографът доц. Спас Ташев е убеден, че това не е истинското число.
"Аз казвам най отговорно, че преброяването в Северна Македония беше манипулирано с крещящи нарушения на принципите на европейската статистика, в това число с потъпкване правата на човека – заяви ученият в интервю за Радио България. – Единствено на лицата от български произход по време на преброяването се изискваше доказателство, което да го покажат, за да бъдат вписани като българи. Какво правеха хората, които нямат доказателства? Вадиха българските си лични карти и ги показваха на преброителите. Преброителите казваха, добре, аз ще ви запиша, вие сте български гражданин. Къде е манипулацията? Хората представиха българските си лични карти, за да докажат, че са българи, тоест да бъдат вписани като лица от българска етническа принадлежност, а те бяха вписани като лица с двойно северномакедонско и българско гражданство. Става въпрос за 20 000 души, които са отразени с такова двойно гражданство. Аз питам какъв е бил мотивът на тези хора да покажат българските си лични карти? Никой в България не зададе този въпрос", подчертава демографът.
Данните на които се позовава доц. Спас Ташев, ръководител на отдел "Демография" в "Института за изследване на населението и човека" към Българската академия на науките, са изнесени официално на сайта на Държавния завод за статистика в Северна Македония.
"Освен това имаше списъци, които се правиха преди преброяването на лица, които открито заявяваха, че ще се декларират като българи – твърди изследователят. – Агенцията за държавна сигурност на Северна Македония създаде такива списъци. Извика преброителите и внушиха да не посещават такива домакинства. По официално изнесени данни от Държавния завод за статистика, който е аналог на българския Национален статистически институт, става въпрос за 120 000 непосетени от преброителите граждани на тази държава.Те са изнесени официално на техния сайт и за тях данните са попълнени служебно. За пръв път чувам при преброяване да се попълват данни служебно, а не от самите анкетирани лица, които декларират дадени категории. Тоест имаме 3504 декларирани българи. Имаме 20 000 българи с двойно гражданство. Имаме 120 000 души непосетени. Когато ние изнесохме тези данни, много българи от Северна Македония се свързаха с мен и казаха – да, ето ние не сме посетени от преброителите. Тоест, аз имам конкретни примери. Затова призоваваме да се създаде някаква европейска анкетна комисия, която да посети тези хора и да се увери, че наистина става въпрос за драстични нарушения на съвременни европейски принципи, на потъпкване на правата на човека. Това нещо към момента не се предприема, което е наистина един голям проблем, който ние тепърва трябва да работим, за да докажем правотата на нашите твърдения", призовава ученият.
Според Ташев преди 2,5 години Турция официално не е признала резултатите от преброяването в Северна Македония. България е трябвало да направи същото и да представи тези факти пред евроатлантическите партньори.
Изследователят разказа и какъв е резултатът от писмото, публикувано от сдружението "Потомци на бежанци и мигранти от територията на Северна Македония и приятели", на което той е съпредседател, до албанските партии в Северна Македония. Информация за писмото бе публикувано и на албанската страница на Радио България.
"Ние поставихме въпроса защо те подкрепят правителство, което е против Коридор №8? Директно питахме, дали обслужват интересите на Сърбия, която причини толкова нещастия на албанците в Косово, а бих казал и на албанците в Северна Македония – отговаря Ташев. – Трябва да кажа, че, въпреки че големите информационни сайтове на албански език са контролирани от тези партии в Северна Македония, има и независими сайтове на албански език, които дадоха отзвук на писмото. Ползваха именно публикацията, която беше на Радио България на албански език, за което искам да благодаря на вашата институция. Нашето послание достигна до тях. Само след няколко седмици председателят на албанския парламент посети Северна Македония и във всички медии в Северна Македония беше отразено, че албанската страна е изразила недоволство от факта, че Скопие отказва да изгражда Коридор №8, а всъщност това беше един от нашите основни въпроси – защо албанските партии подкрепят такава политика, която е против свързването на България и Северна Македония, Албания, Адриатика и Италия. Ето, видяхме, че Албания застана на практика зад нашите искания", подчертава Спас Ташев пред Радио Българи.
Снимки: БГНЕС, ЕПА/БГНЕС, БТА
Игралният филм “Защото обичам лошото време” на Яна Лекарска ще бъде представен по време на Европейския филмов фестивал в Стокхолм. Инициативата е на Българското посолство в Швеция в сътрудничество с Националния филмов център към Министерството на..
Учениците от Българското неделно училище “Св. св. Кирил и Методий” Дортмунд заедно със своите учители ще влязат в ролите на герои от български народни приказки и ще изпълнят български народни песни, съобщиха от учебното заведение. По този начин –..
Певиците Деси Добрева и Деси Христова организират три интерактивни лекции работилници за българските деца в Ирландия на тема “Мюзикълите за деца и фолклорът в тях”. Заниманията ще се състоят днес и утре в българските неделни училища “Азбука”, “Райна..