Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радослава Недялкова от Милано е "Българка на годината-2023", публиката отличи Невенка Костадинова, Сърбия

Снимка: Красимир Мартинов

Радослава Недялкова от Милано е избрана за "Българка на годината-2023" сред номинираните 24 наши сънароднички от 19 държави. Отличието на името на Св. Злата Мъгленска беше връчено днес на тържествена церемония в УНСС в София.

Радослава Недялкова е сред основателите и председател на Управителния съвет на Асоциацията за българска култура в Милано, а също така и сред създателите през 2013 година на първата българска фолклорна група там – "Нашенци". Тя е и един от учредителите на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина, които я номинират за престижното отличие на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ).

Началникът на кабинета на вицепрезидента Надя Младенова награждава победителката Радослава Недялкова.
За първа година и публиката имаше възможност да отличи своята фаворитка сред номинираните. Наградата "Любима българка на публиката" бе присъдена на родената в сръбското село Гложийе Невенка Костадинова, заради това, че е допринесла за запазване на българската общност в Босилеград, предлагайки работа на 100 жени от уязвими групи, предаде репортерът на Радио България Гергана Манчева. 

Невенка Костадинова
Като член на Националния съвет на Българското малцинство Невенка Костадинова допринася за "внедряване" на мартеницата в основните училища, като част от българската идентичност. Активно работи с българската общност в сръбския Босилеград, а за участие в конкурса на ИАБЧ е номинирана от Регионално сдружение за реформа и развитие "Роден край", град Кюстендил.

Снимки: Красимир Мартинов, БТА


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35

Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите"

С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..

публикувано на 13.11.24 в 17:45