Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бакаджишкият манастир пази ценни реликви от Освобожението на България

4
Снимка: Facebook /Стоимен Петров

Доброволци се включват в почистването и възстановяването на манастира "Св. Спас" до връх Бакаджик. Акцията се организира на 2 ноември от кмета на близкото село Чарган Стоимен Петров. съобщава БТА.


Храмът в манастира е първият в страната, посветен на св. Александър Невски и е съграден по предложение и с финансовата помощ на ген. Михаил Скобелев и неговото семейство. През 1878 г. генералът и командваната от него 30-та пехотна дивизия се установяват край Ямбол. В началото на 1879-та руски войници и местното население започват градежа на храма, близо до мястото на разрушения от турците мъжки манастир, по време на Априлското въстание. Преди строителството на църквата и прилежащите към нея сгради по стръмния скат е прокаран път, а материалите за строежа са превозвани с волски коли. Градежът на храма е завършен с доброволния труд на ямболци и населението от околните села. 


През септември 1884-а е тържествено осветен и до 1934 г. е към подворието на Руската православна църква, след което преминава към Българската патриаршия. Евангелието, заедно с гравиран православен кръст са дарени на храма от ген. Скобелев, а неговата майка изпраща стъклен полилей, който и до днес осветява църквата. Цялата църковна утвар и хоругвите са руски. Иконите са изписани в Киево-Печорската лавра, а иконостасът е изработен от руски монаси и е пренесен в България на части.


Като особено скъпа реликва, храмът съхранява и няколко страници с имената на 449 български опълченци и 462 руски воини от 30-та пехотна дивизия, загинали в боевете за освобождението на Тракия. Техните имена се четат при заупокойна молитва в църквата и са изписани върху мраморните плочи на изградения през 1978 г. мемориален комплекс в близост до храма. През 1879 г. е възстановен и мъжкият манастир "Св. Спас", а първите двама игумени били руски монаси. Те организирали малко животновъдно стопанство, с което са се прехранвали. През 1910 г. монасите издълбали в близост до манастира пещера, където бликнала лековита вода, т.нар. "Извор на Самарянката".

Снимки: Facebook /Стоимен Петров, tourism-yambol.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българите се преклониха пред паметта на свети Мина

Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..

публикувано на 11.11.24 в 16:27

Любопитни археологически находки в местността Каваци край Созопол

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..

публикувано на 10.11.24 в 10:10
Бутилката отпред и отзад.
Снимка: Национален археологически резерват Деултум - Дебелт

Откриха бутилка с изображение на мита за чудовището Химара в римски некропол от ІІ век

Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..

публикувано на 09.11.24 в 08:05