Малко познати произведения в изпълнение на изключителни музиканти очаква столичната публика на 6 ноември в зала "България". Ще прозвучат Вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 – ранна творба на Бенджамин Бритън, посветена на неговия учител по композиция Франк Бридж, в изпълнение на Камерния ансамбъл "Софийски солисти" с диригент Константин Добройков. Във втората част ще чуем Концерт за цигулка, пиано и струнен оркестър, написан от Феликс Менделсон Бартолди – също ранна творба на 14-годишния тогава композитор и диригент. Така най-престижната ни концертна сцена ще събере за първи път в съвместно изпълнение цигуларя Райнер Хонек – концертмайстор на Виенската филхармония и Пламена Мангова – една от най-забележителните български пианистки от последните години. За Радио България Пламена с радост споделя голямото си вълнение от предстоящата среща с публиката и сценичните ѝ партньори в този концерт:
"От няколко години се познавам с Райнер Хонек – легендарния концертмайстор на Виенската филхармония, вълшебния австрийски цигулар. Неведнъж сме се срещали като участници на различни международни фестивали, по-конкретно на Международния фестивал за камерна музика в Ерусалим и фестивала "Интонации" (Intonations) в Берлин, с артистичен директор Елена Башкирова. Много пъти съм се наслаждавала на изпълненията на Райнер Хонек, той също често е бил сред публиката на мои концерти, но досега не успявахме да направим общ проект. Затова изключително много се радвам, че маестро Добройков и "Софийски солисти" приеха идеята с ентусиазъм. Концертът на Менделсон може би не е толкова често изпълняван, но е наистина изключително, просто брилянтно произведение. Публиката ще има възможност да се наслади и на "малки австрийски сюрпризи", които сме планирали. Самият Райнер Хонек има намерение да изпълни някои произведения на Фриц Крайслер и Ерих Волфганг Корнголд – т. е. ще чуем тази музика "от извора", както се казва. Благодарни сме на Софийската филхармония, посолството на Австрия в България и Общинския културен институт "Красно село" за огромната им подкрепа при осъществяването на този концерт."
Всичко, свързано с Райнер Хонек, е изключително интересно – допълва Пламена Мангова. И припомня, че преди повече от 40 години, на около 20-годишна възраст, австрийският цигулар е избран да бъде концертмайстор на Виенската филхармония – престижен оркестър, който винаги е поддържал феноменално ниво. На съвсем крехка възраст, вече като концертмайстор, г-н Хонек е работил с Херберт фон Караян, Карл Бьом, Ленард Бърнстейн. Той прекрасно си спомня младите тогава Клаудио Абадо, Рикардо Мути, Баренбойм... Разбира се, свирил е и като солист с тези изтъкнати диригенти, каквато е практиката във всички големи оркестри.
"Райнер Хонек е създателят на един уникален по рода си ансамбъл, наречен "Виена – Берлин", който обединява водещи музиканти от Берлинската и Виенската филхармонии, двата най-престижни оркестъра в света. Този прекрасен оркестър гастролира по света вече немалко години под ръководството на Райнер Хонек. Всичко това само по себе си говори, че ще се срещнем с музикант от висока класа."
Самата Пламена Мангова също има не един и два престижни ангажимента на европейски сцени този сезон и споделя за огромното вълнение, с което винаги излиза пред българската публика:
"Колкото до моите професионални ангажименти, бих споделила, че току-що приключих изключително интензивен майсторски клас в Лондон. Предстоят ми концерти в най-различни градове на Европа – Испания, Франция, Норвегия, Белгия и др. Трябва да подчертая, че се радвам на интересен сезон, свързан с гостувания и в България. Преди десетина дни изпълних "Рапсодия в синьо" на Гершуин, заедно със Симфоничния оркестър на БНР и белгийския диригент Мишел Тилкин. След концерта, който представяме сега, на 28 ноември ще свиря в родния си град Плевен, заедно с Плевенска филхармония, ще дирижира проф. Пламен Джуров.
Следващата година, отново със "Софийски солисти" и Константин Добройков ще вземем участие в международния фестивал "Мартенски музикални дни" в Русе. А с Райнер Хонек подготвяме специална програма от австрийски композитори за следващото издание на "Европейски музикален фестивал" във Варна. Така че предстоят още срещи с българската публика, а за мен винаги е безкрайно вълнуващо да се връщам на родна земя."
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Една от най-красивите, вечни песни на България е "Зайди, зайди, ясно слънце ". Счита се, че като мелодия съществува от поне пет века. У нас е популярна с текст, който се среща в сборника от народни песни и стихотворения "Нова песнопойка", съставен..
Вълшебството на Коледа ще донесе Вокална група "Радиодеца" на своето Коледно матине на 14 декември, събота, от 11 ч. в Първо студио на БНР...
Животът на Вирджиния Събева- GINI е музика. Като малка пее в хор, следват музикално училище, участие в музикалния формат "X Factor" и работа в чужбина...