Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Само след оспорване пред КС може да има повторно преброяване на изборните бюлетини

Камелия Нейкова
Снимка: БТА

Когато гледам записите от видеонаблюдението, оставам с усещането, че някои от секционните избирателни комисии не са работили по правилата.” Така председателят на ЦИК Камелия Нейкова коментира пред БНР многобройните информации за изборни манипулации, свързани с вота за Народно събрание на 27 октомври т.г. Тя даде пример със секцията в Белица.

На записа ясно се вижда как един от членовете на СИК вписва нещо в лявата част на хартиените бюлетини, а останалите членове на комисията все едно не виждат какво се случва пред тях”, заяви Камелия Нейкова. По думите й, това не е единственият случай. Що се отнася до “Величие”, на която не достигнаха 21 гласа, за да влезе в парламента, председателят на ЦИК каза: “За партията в две избирателни секции, когато проверявахме протоколите, установихме осем гласа, които не бяха въведени в изчислителния пункт в РИК и ние направихме тази корекция.”

Бившият вътрешен министър Иван Демерджиев: Позицията на Румен Радев за честнотта на вота не трябва да остава без последствия

65 камери от онлайн излъчването на изборите нямат записи

Единствено след оспорване пред Конституционния съд може да се състои повторно преброяване на бюлетините във всички или в част от изборните секции, припомни Камелия Нейкова. Тя каза още, че официална информация за липсващите записи от броенето на бюлетините в изборната нощ все още не е постъпила в ЦИК. Когато изпълнителната власт предостави данните, те ще бъдат анализирани в комисията и при нарушения – наложени глоби на членовете на СИК.

Трябва да има последици, когато от видеозаписите се вижда, че преброяването на бюлетините и изготвянето на протоколите е свързано с редица нарушения”, категорична беше Камелия Нейкова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Емил Радев

България да се възползва от евросолидарността за финансиране на инфраструктура

След приемането в Шенген трябва да оправим инфраструктурата по границата с Турция, Сърбия и Румъния, за да улесним трафика, да стане по-бърз и по-удобен, коментира пред БНР евродепутат Емил Радев. "Транспортът особено беше засегнат. Например..

публикувано на 13.12.24 в 11:30
Александър Николоски

Македонски вицепремиер нападна София, че не строи железницата по Коридор №8

Представителите на България не искат да дойдат в Скопие за трета среща за жп Коридор №8, защото „ще се сблъскат със собственото си поражение и ще трябва да започнат да работят”, заяви в интервю по ТВ Канал 5 вицепремиерът и транспортен министър..

публикувано на 13.12.24 в 11:20

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство

Съветът на ЕС реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат от 1 януари 2025 г., съобщи Унгарското председателство на Съвета. От 31 март 2024 г. беше премахнат контролът по вътрешните въздушни и морски граници с двете..

публикувано на 12.12.24 в 11:35