Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-старият конезавод в България съхранява породи, застрашени от изчезване

Снимка: ДП Кабиюк

Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за турската армия. Съществува до освобождението на България, но след Руско-турската война /1878г./ за известно време престава да функционира. Същинското възстановяване на дейността на стопанството датира от есента на 1894 година. От тогава до сега функционира без прекъсване, припомня изпълнителният директор на стопанството Мартин Маринов. Признава, че работата с коне не е лека, а най-голямото предизвикателство е да превърнеш красивото животно в свой спътник:


"Аз бих предложил на всеки да дойде при нас, да види резиденцията на княз Александър Батенберг, която е отворена за посетители, най-големият Музей на коня на Балканския полуостров с автентични артефакти, да се потопи в атмосфера, осеяна с тропот на коне – това би харесало на всеки. В момента отглеждаме седем породи, три от които автохтонни, а именно: Източнобългарска порода, Плевенска и Арабска тип Шагия. Конезаводът ни няма нужда от промяна, той просто трябва да съществува и да запазим това, което ни е дадено. С най-висока пазарна стойност е Източно-българският кон – породата е защитена от изчезване, но поради ред фактори към нея има най-голямо търсене от години. Стойността на един такъв кон достига до 50-60 хил. лв. в зависимост от това какви грижи са полагани за него, къде е тренирал, какви състезания е преминал. Нашите коне постоянно са в челните класациите на състезанията, което е много добре и работи като реклама."


През 2020 година чрез Закона за животновъдството "Кабиюк" е защитен чрез статут на държавно предприятие с основен предмет на дейност – поддържане на автохтонни и други ценни породи  от националния генофонд по животновъдство.

"Дейността на държавно предприятие "Кабиюк" се подпомага от Министерството на земеделието и храните, за да остане това национално богатство и за идните поколения. Редица селекционери в животновъдството са преминали през школата "Кабиюк", а конете, произведени тук са спечелили множество състезания и са направили конезавода известен и зад граница" – посочи зам.-министърът на земеделието Деян Стратев, по време на тържественото отбелязване на 160-ата годишнина на конезавода в началото на ноември.

"Малко са институциите, които имат история по-дълга от съвременната българска държава" – напомни Явор Гечев, съветник на президента по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието, и отдаде значимото на символиката:

"Първото знаме на България е било конска опашка. Казват, че старите българи са се раждали и са умирали на кон. Няма нещо, което да носи повече идентичните гени, историята на българщината. Свята е тази работа, в която пазиш гена на българщината. Пожелавам на предприятието да е на нивото на историята си и бъдещето да е по-светло отколкото миналото, а неговото минало е доста светло!"

След десетките поздравителни адреси бяха отличени дългогодишни служители за принос в утвърждаването на Държавното предприятие "Кабиюк" като водещо предприятие за развитие на племенното коневъдство и овцевъдство, както и за запазването на автохтонни породи говеда и овце.Гостите на празника се насладиха и на дефиле на жребци и кобили в 7-те дългогодишно селекционирани елитни породи – Чистокръвна арабска, Чистокръвна английска, Арабска тип Шагия, Източнобългарска, Плевенска, както и стадо от породата Хафлингер и Шотландско пони.


Репортаж: Айше Лятиф, БНР-Шумен

Cнимки: Айше Лятиф, ДП Кабиюк

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Облачен и ветровит понеделник

През нощта от запад облачността ще се увеличава, но все още ще е без валежи. На изток ще преобладава ясно време. Минималните температури ще са между минус 3° и 2°, малко по-високи в югоизточните райони от страната, в София - около минус 3°.  В..

публикувано на 22.12.24 в 18:10

Ремонтират ГКПП "Кулата" заради влизането на България в Шенген

Започна ремонт на ГКПП "Кулата" във връзка с предстоящото ни влизане в Шенген от 1 януари, предаде БНТ. Целта е да има по две пътни ленти във всяка посока преди пункта. На българска територия на входа откъм „Промахон“ се изгражда нова лента с дължина 200..

публикувано на 22.12.24 в 14:50

България е готова да опазва границите си по нов начин след влизането си в Шенген

Във връзка с влизането ни в Шенген е направено обследване на всички КПП-та и се работи много активно с всички институции, които имат отговорности към граничните пунктове. Това стана ясно от изказване на служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков..

публикувано на 22.12.24 в 13:55