Групата Канела е позната отпреди години, но през 2022 г. формацията е обновена като състав и записва първата си песен "Фея". Последваха "Винаги", "Цветя" и "Пръстен", която присъстваше повече от месец в класацията БНР ТОП 20. В момента група Канела е в състав: Цветан Ангелов - вокал и китари, Ники Дарадидов - бас и вокали, и 19-годишният Светослав Петров на барабани.
За посланието на вкусното име на групата Цветан Ангелов казва:
"Името напомня за една сладка подправка от рафта на баба, която правеше мляко с ориз – това е ароматът на детството, когато сме мечтали да покоряваме света. След доста време отново имаме отново същата енергия – всъщност канелата е онова, което сме взели от детството, за да вървим напред."
Може да бъде разчетено и като връщане към изконни ценности в музиката, защото песните на Канела са много мелодични. Цветан признава, че са закърмени със "стария" хард рок, класика, джаз. Но не се ограничават стилово, защото светът върви напред, така че слушат и нови, съвременни групи и изпълнители, формиращи съвременната музикална среда, която според него е прекрасна.
"Често чувам мои връстници да казват – "Вече не се правят песни като едно време!". Не, правят се, но ние сме се заключили, затворили сме се и не ги слушаме. Не им даваме шанс да стигнат до нас, защото си живеем в онова канелено време от миналото. А аз искам да прехвърлим това нещо сега, да дава гориво и да звучи актуално", обяснява Цветан Ангелов.
Точно това искат да постигнат и с най-новата си песен "Красота", в която за втори път след "Пръстен" работят по стихове на Веселин Ханчев (1919-1966). Цветан Ангелов признава, че в началото е подходил към творчеството на именития поет дори със страх, защото за него са икона. Но чрез песните им тези стихове звучат на съвременен музикален език и така могат да стигнато до хора, които не са запознати с тях или не са изкушени от поезията.
"Това е една от целите ни – ще бъдем изключително щастливи, ако дадем един нов прочит или ренесанс на тези стихове, които са прекрасни, да могат да бъдат чути от повече хора. Аз знам, че те не са безизвестни – знам, че са познати, защото са наистина красиви, любовни, сантиментални. Но все пак един нов прочит би дал повече свобода за разбирането им. За мен това е важно, и за групата, разбира се. Така че това също е една от целите ни."
Снимки: YouTube / Група Канела, Facebook /Група Канела
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
С изпълнения на подбрани песни от своя репертоар мъжката камерна формация "Светоглас" ще отбележи 15 години на сцената. Четиримата певци: Даниел Спасов,..