Река Янтра извира в Стара планина на 1220 м. н.в. и се спуска на север, като лъкатуши през живописни долини и проломи, пресичайки градовете Габрово и Велико Търново. Малко преди да се влее в Дунав, в района на селата Беляново и Новград, като талантлив скулптор, реката вае пред зашеметените ни погледи меандри и дълбок каньон, набразден от пещери и недостъпни цепнатини.
Мястото е магнит за природолюбители, фотографи и фенове на каякинга от цяла България. Сезонът на каякинг приключва чак в средата на декември и стартира с групово спускане на ентусиасти по реката още през януари.
"През късната есен и зимата се виждат много големи ята птици, включително и пеликани, а ниско над водата се стелят парцали от мъгла и е много красиво", казва Сашо Попов, председател на туристическо дружество "Приста", което организира приключения с каяци в района.
Оказва се, че Янтра е подходяща и за начинаещи:
Вижте видео репортажа от пътешествието ни в каньона на река Янтра и Поломието. За превод нагласете настройките:
"Интересното е, че в тази част на река Янтра има от единия бряг високи скали, стигащи до 40-50 м. И тази скална стена се "забожда" долу директно във водата – разказва Сашо Попов. – Ние минаваме в подножието им. Тези скали са варовикови, проядени са от водата. Имат интересна структура с пещери, с ниши… И в някои от тях монаси отшелници през Средновековието са издълбали скални килии. Имало е скални църкви, скални манастири. Труднодостъпни са, необходимо е алпийско оборудване, за да проникнете в тях. Но пък край село Беляново може да се разгледа една скална църква от 12-ти век , която е облагородена за целите на туризма."
Към туристическо дружество "Приста" се обръщат туристи от цяла България, а напоследък и чужденци, желаещи да се докоснат до райската красота на това малко познато кътче. "Ние разполагаме със собствени лодки, гребла, спасителни жилетки и най-важното – с инструктори и капитани – хора с правоспособност за водачи, които могат да водят групи с каяци", обяснява Сашо Попов и добавя:
"И става едно съчетание - имаме спортна и туристическа активност, свързана с гребане. Имаме красиви пейзажи като от картините на импресионистите, на Клод Моне. Имаме история - монашеските обители в скалите. Имаме орнитология, защото тази зелена завеса от двете страни на реката привлича много водоплаващи птици – сива чапла, корморани, зеленоглава патица. Виждал съм и щъркели, морски орел и пр. Тук има легенди за огромни риби, които живеят в подмолите. Точно там, където скалата достига водата има подводни ниши, в които се криели огромни сомове и рибарите, когато уловят такъм сом после години наред разказват" – казва в заключение Сашо Попов.
Снимки и видео: Венета Николова
Чиста природа, домашен уют, вкусни гозби и снежни емоции - Момчиловци е рай за любителите на селския туризъм. В разгара на туристическия сезон къщите за гости и заведенията в родопското село работят на пълни обороти. Разположеният..
Къде ще ни отведе новата година? "Ню Йорк Таймс" помага да стартираме своите пътешествия с предложения от годишния си списък на 52-те най-добри места за посещение през 2025 година. Сред тях, България се откроява като привлекателна дестинация,..
Притихнал сред хълмовете на Люлин планина, Клисурският манастир "Св. Петка" е белязан от тайнство и духовност. Намира се едва на 7 км от курортния град Банкя, близо до село Клисура. Зимата е времето, когато светата обител сякаш потъва още по-дълбоко в..