На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския културно-информационен център беше прожектиран документалният филм "Светецът", като въведение към основна тема в изложбата – духовната връзка между свети Йоан Рилски и свети Йоан Кронщадски.
И двамата светци чудотворци, отдадени на любовта към Бога, са сред най-почитаните в православния духовен свят, в който всички вярващи са един народ отвъд границите. Именно тяхната духовна сила и безмерна грижа за болните, страдащите, онеправданите, както и способността им да се застъпват за клетниците с пламенни молитви, вдъхновяват Екатерина Титова да потърси общото между двамата светци и да го претвори в една икона, за която ще ви разкажем в специално интервю за Радио България.
Празничната програма с представянето на авторката завърши с концерт на хора на подворието на Руската православна църква в храма "Свети Николай Чудотворец". Самата изложба, в която са събрани най-новите икони на Екатерина Титова, заедно приложните ѝ произведения може да бъде разгледана в Руския културно-информационен център до 8 декември.
Преди няколко месеца Екатерина Титова посети за първи път България и се влюби в страната ни и духовната съкровищница на Рилския манастир.
Ето какво ни разказа тя при първата ни среща:
Снимки: Дарина ГригороваПрез 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..