Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Граждани се събраха на мирен протест в подкрепа на фермери във Велинград

Снимка: Невена Петрова -БНР Пазарджик

Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от решение на БАБХ да умъртви над 1700 животни, заради предполагаеми положителни проби с африканска чума. 

В България обаче няма акредитирана лаборатория за болести по дребните преживни животни, която да установи наличието на африканска чума по овцете, затова животновъдите подлагат на съмнение решението на БАБХ. В опит да успокои напрежението сред фермерите служебният министър на земеделието Георги Тахов разпореди да бъдат направени нови изследвания и в четвъртък, служители на агенцията отново взеха проби, които бяха изпратени в лабораторията на Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт. От същите проби животновъдите са изпратили 84 до гръцка лицензирана референтна лаборатория в Солун, която притежава всички европейски сертификати за диагностициране на заболяването.

В петък следобед служебният министър на земеделието оповести на брифинг, че всички проби са положителни. Междувременно резултатите от гръцката лаборатория не установиха наличие на зараза сред овцете от трите стада.

Животновъдите уверяват, че животните им са напълно здрави, хранят се добре и са жизнени, противно на твърденията разпространени от БАБХ, че част от овцете проявяват симптоми на заболяването. Въпреки това, трите стада са поставени под карантина, за да не нарушават разпорежданията на властта. Фермерите сами са заградили района около кошарите, за да не бъдат обвинени, че разпространяват болестта. На място са изпратени и полицейски подразделения, но протестът протича мирно.

Тази нощ в една от фермите са се родили шест нови агнета, съобщи кореспондентът на БНР в Пазарджик Невена Петрова.

Жители на града твърдят, че засегнатите фермери са конкуренция на братя Коцеви, които по думите им, владеят града и финансират местната власт.

Припомняме, че през 2018 БАБХ обявиха първично възникнали огнища на болестта чума по дребните преживни животни в селата Крайново, Странджа и Шарково, в община Болярово, Ямболска област. Така Агенцията по безопасност на храните обоснова заповедта си за евтаназиране на цели стада в Странджа с над 2000 животни.
Две години по-късно, с влязло в сила решение № 7606 от 17.06.2020 г. по административно дело 13004/2019 г., заведено от потърпевши фермери ВАС прие за доказано, че чума по дребни преживни животни не е имало.
През годините, срещу решенията на БАБХ за неправомерно умъртвяване на животни са протестирали редица природозащитни организации и граждански сдружения, а през 2020г. беше отстранен предишният шеф на Агенцията Дамян Илиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Празнична магия с песни, танци и срещи с Дядо Коледа – откриват коледно градче в Плевен

Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с тържествено запалване на коледната елха на площад "Възраждане". Събитието ще включва песни, танци,..

публикувано на 30.11.24 в 10:10

България става четвъртата европейска страна, внедрила иновации за лечение на хронични рани

Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение в черноморския ни град.  България е четвъртата европейска държава, която започва да прилага тази..

публикувано на 30.11.24 в 08:05

България днес - 29 ноември 2024 г.

В "България днес" на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор "По съседски". Преди това ще поговорим за политиката и политиците в новия ни парламент и за новата..

публикувано на 29.11.24 в 19:00