В навечерието на Новата година български и канадски музиканти ще излязат на една сцена в Торонто, за да потопят космополитния канадски град в магията на класическата музика. Концертът "Поздрав към 2025 година" ще се състои на 28 декември в Meridian Arts Centre – едно от най-значимите културни пространства в града, в зала George Weston Recital Hall, която се отличава с една от най-добрите акустики в Канада, с капацитет 1000 души. Негов организатор е Емилияна Благоева – част от фондацията "Оренда Наследство", обединяваща три българки, живеещи в Канада.
"В концерта участва нашият специален гост от България – басът Гео Чобанов, който поради големия интерес се завръща в Канада за четвърти път. Партньорка ще му бъде сопраното Алекса Франкиан, изключително талантлива млада певица, която ще пристигне за новогодишната гала от Филаделфия. Ще им акомпанира известният симфоничен оркестър Kindred spirits под вещото ръководство на българския диригент маестро Кристиан Александър, – разказва Емилияна Благоева. – Водещ на концерта ще бъде Марк Уигмор от класическата програма на Zoomer Radio - радиостанцията в Торонто с най-голям обхват в Северна Америка.
Програмата на концерта е изключително атрактивна, разнообразна и стилно подбрана. Ще прозвучат увертюрата на "Сватбата на Фигаро" и знаменитите арии на Лепорело от "Дон Жуан" на Моцарт, арии на дон Базилио от "Севилският бръснар" на Росини, на Мефистофел от "Фауст" на Гуно, творби на Пучини, Верди, Бизе и други композитори. Предвиждаме и втори благотворителен концерт в българската църква "Свети Димитър", който ще бъде с църковнославянска музика", пояснява Емилияна Благоева.
Идеята за новогодишната гала е вдъхновена от традиционните новогодишни концерти във Виена. "Няма нищо по-хубаво от това да изпратим старата година и да посрещнем новата с магията на класическата музика", отбелязва Благоева. Подбраните в програмата арии от различни стилове и епохи ще доставят наслада както на ценителите на операта, така и на по-широката аудитория. "Вярвам, че канадската публика не само ще ги разпознае, но и ще награди певците и оркестъра с щедри аплодисменти", подчертава организаторката на концерта. "Тъй като езикът на музиката е универсален, искрено се надяваме да привлечем повече канадска публика", отбелязва събеседничката на "Радио България". Имената на двама българи в афиша се очаква да доведат в концертната зала и много наши сънародници.
За рекламирането на събитието фондацията разчита на съдействието на българското консулство и българските църкви в Торонто. Спонсор на концерта е г-жа Димитрина Канева, съпруга на големия български филантроп Игнат Канев.
На въпроса, доколко е познато в Канада българското оперно изкуство Емилияна Благоева отговаря следното:
"Миналия месец се срещнах с музикалния директор на най-голямата опера в Канада – Canadian Opera Company, г-н Йоханес Дебюс. Споменах, че съм от Европа, а той ме попита откъде по-точно. Отговорих му, че съм от страната на най-хубавите баси в света, а той без колебание възкликна "О, ти си от България!". Тогава ми стана много приятно. Иначе не мога да кажа, че операта е популярно изкуство за средностатистическия канадец. Както в Европа, така и в Канада, операта си остава елитно изкуство."
Благоева допълва, че ценителите на операта в Канада познават изкуството на немалко българи, които са се изявявали на канадска сцена. Сред тях са тенорът Нуни Нанев, наричан "българският Бениамино Джили", който в продължение на 30 години популяризира в Канада славянската музика, любимецът на българската и канадската публика Камен Чанев, тенорът Михаил Светлев, сопраните Цветелина Василева и Александрина Пендачанска, а сега, за четвърти път, излиза и басът Гео Чобанов, който впечатлява аудиторията с невероятната дълбочина и красота на гласа си.
За Емилияна, като българка, представянето на български изпълнители в Канада е изпълнено със специален смисъл:
"Защото вярвам, че ние, българите, имаме невероятен музикален и певчески талант, който датира още от времето на Орфей, преминава през уникалните ритми на българския фолклор и достига до световните оперни сцени чрез велики изпълнители като Борис Христов, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, Красимира Стоянова и много други. Също така вярвам, че музиката, особено оперното пеене, е изкуство, което ни помага да достигнем до по-висшите нива на съзнание. Тя има способността да обединява хората и да ни прави по-добри. А от това имаме нужда всички, не само в Канада, но и в България, особено сега на фона на войни, несигурност, принизяване на изконните ценности на хората. Сигурна съм, че малка България има какво да покаже на Канада по отношение на операта."
Новогодишната гала в Торонто е замислена не само като културен мост между България и Канада. Печалбата от събитието ще бъде използвана за благотворителни цели, съгласно мисията на фондация "Оренда Наследство" - да подпомага млади таланти, предимно оперни певци, и да популяризира българското изкуство зад Океана.
Снимки: личен архив Емилияна Благоева, Facebook/Emiliana Blagoeva, kristianalexander.com
Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена "Между редици и интервали. Фрагменти от самите нас" ще бъде официално открита между 15:00 и 19:00 ч. в..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската..