Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар:

Съдбата на стадо овце обедини българи в обща кауза за спасяването им

Снимка: БГНЕС

Повече от седмица историята на семейство животновъди, отглеждащи автохтонни породи овце привлича вниманието на обществеността в България, но и на сънародниците ни зад граница. И вместо да следят театъра в парламента и борбите за политическо надмощие, хората се вълнуваха от съдбата на стадото на бай Георги от Велинград и направиха всичко по силите си да го защитят от чиновниците на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), които бяха издали разпореждане да се умъртвят над 1700 животни, заради предполагаеми положителни проби с африканска чума.


Повече от 50 години велинградчанинът селектира стара порода каракачански и медночервени овце, които са вече почти на изчезване по нашите земи. Отглежда ги със синовете си Димитър и Стефан Илиеви и двете снахи. Заповедта за избиването на животните им идва като гръм от ясно небе, заради предполагаемо огнище на чума по дребните преживни животни.

Собственикът на фермата Георги Илиев
Техният случай обаче си има прецедент отпреди четири години, когато в Странджа бяха умъртвени над 4000 животни, заради установени по същия начин, но не и потвърдени в независима лаборатория, положителни проби за африканска чума по дребните преживни животни. Тогава, благодарение на намесата на доброволци, природозащитни организации и опитни юристи едно стадо оцеля, а стопаните му осъдиха БАБХ. Установи се, че няма изолиран щам на болестта, а през 2020 г. ВАС излезе с решение, че африканска чума по дребните преживни животни изобщо не е имало.

Така и сега не стана ясно на базата на какви точно проби, на 25 ноември т.г., в Европейската комисия е постъпила информация за изолирани 25 положителни проби и 4 смъртни случая в трите стада на бай Георги и синовете му.


А умрели животни в родопските стопанства изобщо не е имало и това може да бъде установено от ушните марки, твърдят стопаните. За щастие, изтреблението на велинградските стада беше спряно след бързата намеса на граждани и животновъди, които направиха жива верига около фермата, а природозащитни организации и юристи сезираха всички институции за неправомерни действия на БАБХ. Установяването на заболяването е сложен процес, по строго определени протоколи – индивидуален набор (кит) за всяка една проба, която трябва да бъде изследвана в акредитирана лаборатория. Подобна лаборатория на територията на страната ни обаче няма, твърдят юристи, подели защитата на засегнатите стопани.

Националната лаборатория към БАБХ е акредитирана да изследва болестта африканска чума, но само по конете и свинете.

Това ясно се вижда и от документа за акредитация на лабораторията, издаден на 30.07.2021 г., валиден до 30.07.2025 г. По този повод, на страницата си във Фейсбук, съдия Румяна Ченалова публикува документи които доказват, че липсва метод за изследване на чума по дребните преживни животни и лабораторията няма правно основание да взема и да изследва проби за африканска чума по овцете във фермата.


Седмица след подадения сигнал на БАБХ, пристига и отговорът на ЕК, че животните трябва да бъдат умъртвени незабавно! Забавянето на българските институции застрашава здравето на овцете и козите, не само в България, но и в целия ЕС – посочи в становище Дирекцията "Управление на кризи в храните, животните и растенията" към Генералната дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните". Ръководството на БАБХ увери, че агенцията ще продължи да следва стриктно всички изисквания на европейското и националното законодателство в процеса на изследване на заболяването, като вече са изпратили пробите от стадата с установено заболяване чума по дребните преживни животни в референтната лаборатория в Монпелие, Франция.

Официалните български власти премълчават обаче факта, че според европейския регламент, "компетентният орган може да разпореди превантивно умъртвяване", като се допускат дерогации от изискването за умъртвяване на животните в засегнатия обект в редица случаи, като например официално регистрирани редки породи, каквито са и животните на семейство Илиеви.


До тази важна, но неудобна, заради щедрите европейски обезщетения подробност достига природозащитната организация „На ти с природата“, която от години оспорва решенията на БАБХ за умъртвяване на здрави животни и дори ги осъжда няколко пъти. Същата организация всеки път подава сигнали до европейските институции за нередностите в държавната агенция, където периодично сменят началниците, но не и методите на действие.

Впрочем, независимо от изследванията, овцете на бай Георги изглеждат здрави и жизнени, противно на всякакви твърдения, че са болни и развиват симптомите на чума. От установяването на предполагаемото заболяване вече е минал половин месец, че и повече. По официални данни, инкубационният период е от 3 до 7 дни и ако действително имаше чума, досега поне половината стадо щеше да е измряло. Напук на чиновниците, животните не само че не умират, а напротив всеки ден се раждат по няколко агнета. Това показват и кадрите от ежедневните видеа от фермата, както и репортажи на бТВ, където ясно се вижда състоянието им.


На 5 декември излезе решение животните да не бъдат умъртвявани, но остават под карантина, предприемат се и временни мерки за ограничаване на движението на дребни преживни животни в област Пазарджик, на чиято територия са стадата. Голяма е вероятността и този път БАБХ да бъде осъдена, прогнозират запознати. Интересна ще бъде и реакцията на ЕК, ако се установи, че към нея са подадени неверни данни.

Снимки: БТА, БГНЕС, Невена Петрова - БНР Пазарджик




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мултимедийна изложба представя историята и гласовете на БНР

На 25 януари 2025 г. се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. Медията ни отбелязва годишнината с редица събития. В специално предаване днес ще бъде представен мултимедиен проект - виртуална изложба, който ще бъде достъпен на..

публикувано на 22.01.25 в 06:10

Дневните температури ще се покачват, но до обяд ще е облачно

В сряда  в сутрешните часове, когато температурите ще бъдат малко под нулата, ще има условия за поледици. Минималните температури ще са между минус 4 и 1°, в София ще е около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще..

публикувано на 21.01.25 в 19:05

България днес - 21 януари 2025 г.

В "България днес" на 21 януари разговаряме с Мария Янкова, програмен директор "Образование" в УНИЦЕФ–България за проекта на организацията,  насочен към повишаване на качеството на образованието и грижата в ранна детска възраст. След това се отправяме към..

публикувано на 21.01.25 в 19:00